5 min. čítania

V oblastiach s výdatným snežením v kombinácii s väčšou plochou vám dokáže domáca fréza na sneh ušetriť hodiny práce. Pri výbere snežnej frézy by ste mali brať do úvahy niekoľko kritérií, ktoré vám pomôžu.

Domáca snežná fréza prichádza na rad s prvými výdatnejšími návalmi snehu. Premení zdĺhavé odpratávanie počas zimnej údržby okolo domu na jednoduchú záležitosť. V tomto článku vám predstavíme 7 kľúčových tipov, ako vybrať vhodnú snežnú frézu pre vaše potreby. Či potrebujete čistiť malú príjazdovú cestu alebo veľký pozemok. Zistíte, ako rozpoznať kvalitné stroje, porozumieť ich vlastnostiam a zvážiť všetky dôležité aspekty, ktoré zohrávajú úlohu pri ich výbere.
Pripravte sa na zimu efektívne a bez zbytočného stresu s naším sprievodcom výberom ideálnej snežnej frézy pre vás.

Výberu snehovej frézy spolu s videami sme sa pred časom venovali v článku: Snežná fréza – tá najlepšia bojovníčka so snehom. Tu si však výber rozoberieme podrobnejšie.

1. Jednostupňová, dvojstupňová alebo trojstupňová snežná fréza

Jedným z hlavných rozlišovacích faktorov medzi rôznymi modelmi snežných fréz je počet stupňov. Tento parameter výrazne ovplyvňuje efektivitu, výkon a použiteľnosť frézy v rôznych snehových podmienkach. Počet lopatiek, ktoré vo fréze zabezpečujú odhadzovanie snehu vyjadruje počet stupňov.

Štandardne máte na výber domácej frézy na sneh 3 varianty:

 • Jednostupňová snežná fréza: Vhodná pre menšie pozemky s pevným podkladom a menším objemom snehu. Ideálna pre čerstvo napadnutý sneh a častejšie použitie na spevnených plochách. Odporúčame ju použiť na miesto metly okolo domu, teda niekoľko krát počas sneženia. Vo vysokohorskom prostredí je vhodná ako doplnok k výkonnejšiemu stroju.
 • Dvojstupňová snežná fréza: Vynikajúca pre nespevnené povrchy a vyššie vrstvy snehu aj v horských oblastiach.
 • Trojstupňová snežná fréza: Profesionálna snehová fréza s vysokým výkonom, ideálna na odpratávanie veľkého množstva snehu. Efektívne zvláda mokrý či zmrznutý sneh, kde prvý stupeň sneh rozdrví a ostatné dva ho pracujú. Trojstupňová snežná fréza môže byť osadená kolesami alebo gumovými pásmi.

Pripravili sme aj rýchly prehľad, čo môžete očakávať od ktorého typu snežných fréz:

2. Typ motora – Elektromotor alebo benzínový motor

 • Elektromotor: je osadený výhradne v jednostupňových frézach. Tu ste limitovaný elektrickou prípojkou a dosahom kábla. Fréza je síce čistejšia a tichšia, no návaly snehu jej radšej spracovať nedávajte.
 • Benzínový motor: je osadený vo väčšine snežných fréz vďaka vyššiemu výkon a dlhšej trvácnosti.

Dvojstupňová aj trojstupňová snežná fréza majú samostatný pohon kolies / pásov s viacerými rýchlosťami vpred aj vzad. Jednostupňové frézy majú len jednu rýchlosť a poháňa ich iba lopatka, ktorá vyhadzuje sneh.

3. Kolesová alebo pásová fréza

 • Kolesová fréza: Vyniká v bežných podmienkach s možnosťou odpojenia kolies od pohonu pri manipulácii, čo uľahčuje manévrovanie. Musí však byť vybavená smerovými brzdami..
 • Pásová fréza: Pásová fréza trojstupňová ale aj pásová fréza dvojstupňová sú určené pre extrémnejšie podmienky ako nespevnené svahy, záveje a snehové jazyky. Zvládajú prácu s mokrým aj zamrznutým snehom a ponúka presnú kontrolu smeru jazdy. Často ich preferujú zákazníci kvôli schodom a terasovitému terénu.

4. Záber a výkon motora

 • Záber snežnej frézy vs. výkon motora: Šírka záberu aj výkon motora  závisia od veľkosti frézy. Výber frézy potom závisí od veľkosti odpratávanej plochy, množstvo snehu a náročnosť podmienok
  • Záber 30 – 50 cm majú jednostupňové frézy. Výkon elektromotora je 1,3 – 2 kW a 2,9 – 4,1 kW je to pri benzínovom motore. Jednostupňové frézy majú iba jednu rýchlosť a na pojazd slúžia lopatky, ktoré vyhadzujú sneh.
  • Záber 50 – 60 cm majú už dvojstupňové frézy a sú osadené benzínovým motorom s výkonom od 5,8 kW
  • Záber nad 65 cm, často viac ako 75 cm majú frézy s motormi viac ako 7,8kW

5. Pohodlie a ovládanie pri odpratávaní snehu

Pri výbere pomocníka zvažujte tiež pohodlie a ovládanie frézy.

 • Viac rýchlostí vpred aj vzad
 • Elektroštart je v zime určite pomocníkom nielen pre ženu. Stačí stroj zapojiť do zásuvky 230V a naštartovať ho.
 • Ergonomicky tvarované rukoväte uľahčujú prácu
 • Vyhrievané rukoväte oceníte pri sychravom a veternom počasí
 • Smerové brzdy pomôžu pri manipulácii so strojom
 • Svetlo vám pomôže pri skorej rannej alebo neskorej večernej práci
 • Pákové / diaľkové ovládanie smeru aj uhla komína pomáha jednoducho a rýchlo nastaviť smer vyfukovaného snehu

6. Značka snežnej frézy a skúsenosti

Značka je pri výbere dôležitým faktorom. Kvalitný stroj od renomovaného výrobcu je trvácnejší aj vďaka náhradným dielom a servisu. Nepodceňujte preto servis a záruku. Kvalitný servis a záruka vám poskytujú istotu, že budete mať podporu, ak sa zariadenie pokazí.

7. Cena snežnej frézy

Cena je ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje rozhodovanie. Z našej viac ako 30 ročnej skúsenosti vieme, že snehová fréza je stroj s dobou životnosti ďaleko dlhšou ako 15 rokov. Nedajte sa preto zlákať zdanlivo výhodnou ponukou a zvažujte nielen cenu ale ak kvalitu, renomé výrobcu, dostupnosť servisu a referencie od zákazníkov.

Pri výbere snežnej frézy nezabudnite zohľadniť tieto kritériá a nájdete si zariadenie, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám a preferenciám. Vždy je dobré investovať do kvalitného náradia, ktoré vám ušetrí čas a úsilie pri vašej práci. Pri kúpe sa pýtajte na servis a predaj náhradných dielov, najlepšie vo vašom okolí, vyhnete sa nepríjemnostiam pri prípadných poruchách.

V konečnom dôsledku je investícia do kvalitnej snehovej frézy rozhodujúca pre efektívne odstraňovanie snehu v zimných mesiacoch, a správny výber zabezpečí nielen funkčnosť, ale aj pohodlie a spokojnosť pri práci.

Servisné odporúčanie

Okrem predaja produktov sa venujeme servisu, oprave, či nastaveniu kosačiek, motorových píl, krovinorezov prípadne inej záhradnej techniky, ktoré vykonávame priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica. Malé stroje, čiže motorové kosačky, píly, krovinorezy, snehové frézy môžete doniesť do servisu kedykoľvek, bez nutnosti objednania. Väčšie stroje je nevyhnutné vopred objednať.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Ponuka záhradnej techniky

  Profesionálny
  servis a oprava strojov

  Požičovňa záhradnej techniky

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

  Miroslav Mihók

  Miroslav Mihók

  Miro ako vedúci sekcie Záhrada býva v priamom a často prvom kontakte so zákazníkom. Rád poradí pri kúpe nových strojov i odporučí, ako sa o ne správne postarať. Zákazníci oceňujú hlavne Mirov prístup a odbornosť. Čerpá pritom z bohatých pracovných skúseností z obchodu a služieb, rovnako ako zo svojej záľuby v záhradnej technike a záhrade ako takej.

  Súvisiace tipy a návody