5 min. čítania

Výber správnej plávajúcej podlahy môže byť náročným úkonom, ale nemusí to byť zložité. V našom najnovšom článku, s radami pre domácnosť, vám poskytneme 6 praktických tipov. Rozoberieme kľúčové faktory, ktoré by ste mali zvážiť. Pomôžeme vám zorientovať sa v rozmanitých možnostiach, ako si vybrať laminátovú podlahu, ktorá je vizuálne príjemná, aj odolná.

Odporučíme vám, na čo si dať pozor pri výbere podlahy, ako zvážiť vzhľad a funkčnosť vzhľadom na váš životný štýl, a ako zabezpečiť, že vaša nová podlaha bude trvácna a esteticky ladná. Či už renovujete svoju domácnosť alebo hľadáte spôsob, ako osviežiť svoj interiér, tieto rady vám pomôžu urobiť pri výbere s dôrazom na kvalitné rozhodnutie, ako nájsť perfektnú podlahu pre vaše potreby.

3 kľúčové otázky na úvod

Predtým, ako začnete s výberom vhodnej podlahy, položte si tieto 3 otázky:

 • Kam podlahu potrebujete?
  Podlahu v domácnosti najčastejšie kladieme do chodby a dennej časti. V moderných bytoch býva obývačka a kuchynská časť úzko prepojená. Aj detská izba alebo dokonca kúpeľňa môže mať, ako podklad, laminátovú podlahu.
 • Aká bude pokladaná plocha?
  Rozmer pokladanej plochy je tiež dôležitý. Či má priestor 20 m2 obývacej izby alebo ide o celé podlažie položené súvisle bez dilatácie, bez prechodových líšt.
 • Máme podlahové kúrenie?
  Plávajúca podlaha na podlahové kúrenie potrebuje trochu viac pozornosti ako podlaha pri klasickom vykurovaní. Je potrebné zohľadniť tepelnú rozťažnosť materiálu pri zohrievaní.

1. Kvalita materiálu: laminátová podlaha, kompozitná podlaha alebo vinylová podlaha

Pri výbere plávajúcej podlahy je jedným z prvých a najdôležitejších faktorov kvalita materiálu. Často sa nás pýtate na  materiály, ktoré sú nielen vizuálne príjemné, ale aj odolné voči opotrebeniu.

 • Trvanlivosť plávajúcej podlahy: Je dôležité, aby podlaha vydržala dlho bez známok opotrebenia, a preto sa oplatí investovať do materiálov s vysokou trvanlivosťou.
 • Odolnosť voči poškriabaniu pri plávajúcej podlahe: Schopnosť odolať škrabancom, nárazom a iným poškodeniam je kľúčová pre dlhodobú udržateľnosť podlahy. Pri výbere určite zohľadnite či ju budú „testovať“ malé deti, pre ktoré má byť podlaha nielen príjemná ale má byť aj odolná, takisto to platí pre plávajúcu podlahu pri domácom zvierati. Nezabúdajte ani na tlak nábytku, ktorému je podlaha vystavená.

2. Odolnosť plávajúcej podlahy voči vlhkosti

Vlhkostná odolnosť je ďalším dôležitým hľadiskom, najmä v priestoroch, kde je prítomná vlhkosť. Preto plávajúca podlaha do kuchyne, ale aj plávajúca podlaha do kúpeľne, by mala byť vyberaná s dôrazom na tieto priestory.

 • Odolnosť voči vlhkosti: Podlahu si vyberajte tak, aby odolávala vlhkosti. Tým predídete deformáciám, plesniam a ďalším problémom spojeným s pôsobením vody.
  Okolo drezu, chladničky a umývačky, teda v kuchyni, určite preferujte kompozitné podlahy, ktoré sa vyznačujú svojou zvýšenou vodeodolnosťou. Skvelou voľbou v kuchyni, ale aj v kúpeľni, je vinylová podlaha. Vďaka modernej technológií môžete v bežných priestoroch použiť aj laminátovú podlahu so zvýšenou vodeodolnosťou.

Zo života

Predstavte si situáciu, keď ste neskoro večer vybrali prádlo z práčky. Ani si nevšimnete, že nebolo dostatočne vyžmýkané. Kvapky vody z prádla začínajú pomaly kvapkať na podlahu. Po pár hodinách sa vytvorí súvislá vrstva vody, ktorá pôsobí na podlahu. Najmä v mieste spojov.

Laminátové podlahy sú známe svojou odolnosťou a atraktívnym vzhľadom, ale sú zvlášť citlivé na dlhodobý kontakt s vodou. Kvapky vody z mokrého prádla môžu spôsobiť, že laminát nasiakne vodou. Ak voda zostane na podlahe dlhší čas, môže to viesť k jej nadmernému nasiaknutiu, deformácii, napuchnutiu alebo dokonca k poškodeniu ochrannej vrstvy.

3. Estetika pri plávajúcej podlahe

Vzhľad podlahy hrá kľúčovú úlohu v celkovej atmosfére miestnosti či bytu. Tento atribút by pri výbere nemal byť prvoradý. Je však veľmi dôležitý z hľadiska celkového dizajnu interiéru. Aj tu platí, pokiaľ máte podlahu použitú v celom byte, priestor zjednotíte použitím rovnakého dekoru.

Pri výbere zvážte tieto faktory:

 • Farba a vzor plávajúcej podlahy:
  Vyberajte farbu a vzor podlahy, ktoré doplnia atmosféru vášho priestoru a zároveň vám budú esteticky príjemné.
 • Prírodný vzhľad plávajúcej podlahy:
  Pre tých, ktorí uprednostňujú autentický vzhľad dreva alebo prírodných materiálov ako je kameň, prípadne vzhľad betónu, je dôležité zvážiť podlahu, ktorá túto estetiku zachováva. Tí náročnejší môžu kľudne zostať pri drevenej podlahe.
 • Výber podlahy s odborníkom:
  Ak si netrúfate urobiť rozhodnutie o výbere podlahy sami, zverte sa do rúk dizajnérom v interiérovom štúdiu, ktorí s vami zladia nielen laminátovú podlahu, ale aj ostatné zariaďovacie predmety ako obklady, dlažby či interiérové dvere.

4. Pokládka laminátovej podlahy

Pre mnohých zákazníkov je nenáročná inštalácia podlahy rozhodujúcim faktorom.

 • Jednoduchosť pokládky:
  Pokiaľ si plánujete položiť podlahu sami, vyberajte plávajúce podlahy, ktoré je jednoduché inštalovať a to aj bez potreby profesionála. Dôležité je plánovanie práce a dodržiavanie pokynov, ktoré si jednotlivé typy plávajúcich podláh vyžadujú. Pokiaľ ide o montáž plávajúcej podlahy na veľkú a zložitú plochu, prípadne náročnejšiu montáž či lepenie podlahy, zverte túto prácu radšej odborníkom.
 • Pokládka podlahy na podlahové kúrenie:
  Stačí vybrať správnu podlahu, použiť vhodnú podložku a parozábranu a dodržať povinné dilatácie. Podľa vodivosti tepla je na podlahové kúrenie najvhodnejšia gresová dlažba, potom nasleduje kompozitná podlahavinylová podlaha ďalšia je laminátová podlaha a drevená podlaha, pri ktorej dôležitú úlohu hrá hrúbka.

5. Údržba plávajúcej podlahy

Čistenie plávajúcej podlahy bez vysokej námahy sú pre väčšinu ľudí veľkým plusom.

 • Ľahká údržba podlahy:
  Táto požiadavka je priamo úmerná kvalite výrobku a renomovanému výrobcovi. Platí teda, že čím je podlaha kvalitnejšia a výrobca má dobré referencie, bude čistenie jednoduché a trvácnosť podlahy dlhodobá. Takisto moderné technológie zabezpečujú to, aby ste mohli podlahu udržiavať s minimálnymi nárokmi. Stačí si preštudovať návod na údržbu konkrétnej podlahy, používať neinvazívnu čistiacu chémiu – teda vhodné čistiace prostriedky na plávajúce podlahy a renovovať prípadné mechanické poškodenia.

6. Cena plávajúcej podlahy

Cenová dostupnosť plávajúcej podlahy je pri vašom rozhodovaní takisto rozhodujúca.

 • Rozumná cena plávajúcej podlahy:
  Hľadajte vyvážený pomer medzi cenou a kvalitou, aby ste dosiahli optimum vo vašom rozpočte. Stále však platí, že plávajúca podlaha je tovar dlhodobej spotreby, čo je často 20 a viac rokov užívania.
  V prípade zlého rozhodnutia pri oprave potom platíte nielen 2 krát cenu tovaru, ale aj cenu už vykonanej práce. Do týchto činností spadá demontáž podlahy, demontáž a montáž vstavaného nábytku ako vstavené skrine či kuchyňa a samozrejme prácu za pokládku novej podlahy. Preto radšej odporúčame riadiť sa pravidlom:„dva krát meraj a raz rež“.

3D návrh kúpeľne

Radi by ste videli svoju kúpeľňu ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie?
Nechajte si vytvoriť 3D vizualizáciu vašej kúpeľne našimi odborníkmi. Expresné vybavenie požiadaviek našich klientov, je pre nás samozrejmosť.
Pomôžeme vám upresniť si predstavu o detailoch, kombinácii materiálov a rozložení prvkov a to  priamo u nás v showroome PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica, prípadne online.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Sortiment vybavenia do kúpeľne

  Vizualizácia interiéru

  Tipy a návody pre domácnosť

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 0917217845.

  Karolína Demeterová

  Karolína Demeterová

  Karolína je odbornou konzultantkou a vedúcou časti Bývanie so zameraním na B2B zákazníkov a budovanie obchodných partnerstiev. Zabezpečuje dizajnové a technické poradenstvo pre zákazníkov, 3D vizualizácie, ako aj rozširovanie sortimentu na základe potrieb a požiadaviek zákazníkov.

  Súvisiace tipy a návody