4 min. čítania

Život v paneláku má svoje výhody. Väčšina panelákových kúpeľní sa však môže zdať dosť malá a obmedzujúca. Pri výbere vhodného sprchového kúta, s príjemným a hlavne funkčným dizajnom, môžete svoj kúpeľňový priestor oživiť a vylepšiť. Jedným z trendov, ktorým sa mnoho ľudí uberá, je odstránenie klasických vaní a nahradenie ich sprchovými kútmi.

Hoci sprchová vanička opticky oddeľuje sprchový kút od zvyšku kúpeľne, dizajnovo jednotnejšie môže pôsobiť sprchový kút s odtokovým žľabom. Pri správnom vyspádovaní sa voda ani pri sprchovom kúte bez vaničky nedostane do samotného priestoru kúpeľne a vy si môžete užívať svoje chvíle pri sprchovaní.

Čítajte ďalej a spoznajte výhody, ktoré vnímame pri výbere sprchového kúta bez vaničky v paneláku. Podelíme sa s vami aj o zopár užitočných rád, ktoré často riešime s našimi zákazníkmi.

Výhoda sprchového kúta bez vaničky

Použitie sprchového kúta bez vaničky v panelákovej kúpeľni vám prinesie:

 1. Vizuálne rozšírenie priestoru kúpeľne:
  Odstránením vaničky vytvoríte vizuálny dojem väčšieho priestoru. Sprchový kút otvára kúpeľňu a dodáva jej modernejší vzhľad.
 2. Jednoduchá údržba:
  Bez vaničky odpadá starostlivosť o spoje a škáry, čo znamená, že údržba bude jednoduchšia. Ľahké čistenie zabezpečia moderné materiály ako škárovačka do vlhkého prostredia na podlahe prípadne epoxidová škárovačka, či protiplesňový silikón v kútoch a spojoch, prípadne povrchové úpravy a veľké formáty dlažby s minimom škár.
 3. Prispôsobiteľnosť dizajnu:
  Sprchové kúty prichádzajú v rôznych tvaroch a veľkostiach, čo vám umožňuje prispôsobiť ich štýlu vašej kúpeľne. Môžete si vybrať medzi otvoreným sprchovým priestorom, WALK IN alebo elegantnými sklenými dverami.
 4. Bezbariérový vstup do sprchového kúta:
  Pre ľudí s obmedzenou pohyblivosťou môže byť sprchový kút bez vaničky bezbariérovým riešením. Žiadny alebo nízky prah umožňuje jednoduchý vstup, čo je obzvlášť vhodné pre seniorov a osoby so zdravotnými obmedzeniami.

Rekonštrukcia kúpeľne alebo zariadenie novej kúpeľne

Základnou otázkou, ktorú si so zákazníkom pred rekonštrukciou panelákovej kúpeľne kladieme: sprchový kút s vaničkou alebo sprchový kút bez vaničky? Tu si ozrejmime dve skutočnosti.

 • Ideálne je riešiť sprchový kút bez vaničky v novo budovaných priestoroch. Pri plánovaní môžeme počítať s tým, že priestor sprchy bude osadený sprchovým žľabom a vieme pritom počítať s novou inštaláciou odpadu a je jedno či je to paneláková kúpeľňa alebo kúpeľňa v rodinnom dome. Chceme totiž dosiahnuť aby sme mali bezbariérový sprchový kút, teda podlahu v rovnakej výške v kúpeľni aj v kúte.
 • Hlavne pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne sa stretávane s výzvou, ako osadiť sifón do sprchového kúta, ktorý je pod žľabom a má 5 – 8 cm. Obmedzením pri rekonštrukcii je totiž existujúci odpad, s ktorým sa často nemôže výrazne manipulovať. Z tohto dôvodu vieme navrhnúť podlahový žľab, no majster ho musí podmurovať, vytvoriť vaničku, ktorá je však vyššie ako podlaha v kúpeľni.

Jasná voľba, sprchový kút bez vaničky

Pokiaľ máte odpoveď na otázku, či sprchový kút bez vaničky alebo s vaničkou a odpoveďou je sprchový žľab, tu je 5 faktorov, ktoré vám pri výbere kúta pomôžu:

 1. Umiestnenie sprchového kúta bez vaničky a rozmery sprchového žľabu

Rozhodnite sa, kde presne v kúpeľni chcete umiestniť sprchový kút. Zohľadnite dispozície priestoru, aby bol umiestnený prakticky a efektívne. Zmerajte všetky rozmery, aby ste mali presné informácie pri výbere vhodného modelu. Pri žľaboch máte na výber priestorové sprchové žľaby a sprchové žľaby ku stene.

 1. Správne vyspádovanie podlahy v sprchovom kúte

Správne vyspádovanie podlahy sprchového kúta je dôležité pre dostatočný odtok vody. Pri použití vaničky stačí okraje osadiť do roviny, jej dno je už spádované. Pri murovaní vaničky a použití podlahovej vpuste alebo sprchového žľabu, musíte spádovanie zabezpečiť vymurovaním. Minimálny sklon pre odtok vody určite nerobte pod 1%, ideálne je voliť spád 1,5% (1% = 1 cm spád na 1 meter dĺžky, 1,5% = 1,5 cm spád na 1 meter dĺžky). V tomto prípade dbajte aj na vpuste s dostatočným odtokom, ideálne 50 a viac litrov za minútu.

 1. Materiál a životnosť sprchového kúta a žľabu

Vyberte si materiál sprchového žľabu podľa vašich preferencií a potrieb. Nerezové žľaby sú obľúbené pre ich odolnosť, dlhú životnosť, kľudne aj viac ako 20 rokov, a jednoduché čistenie, pri ktorom im neublíži ani čistiaca chémia. Plastové žľaby môžu byť cenovo dostupnejšou alternatívou a často sú kompromisom medzi kvalitou, cenou a údržbou.

 1. Kapacita prietoku žľabu

Pri výbere žľabu venujte pozornosť kapacite prietoku, ktorá by mala zodpovedať prietoku sprchovej hlavice, hornej hlavovej sprchy prípadne trysiek. Pri prietoku nemôžeme zabudnúť na penu, ktorá prietok zníži často aj o 30%. Väčšina znížených žľabov má prietok vody oveľa menší ako žľaby s klasickou výškou.

 1. Frekvencia používania a typ domácnosti

Zvážte, koľko ľudí bude sprchu využívať a aká bude frekvencia používania. Pre domácnosti s vyšším zaťažením odporúčame kvalitnejšie materiály pre sprchové žľaby a sprchové kúty a žľaby s vyššou kapacitou prietoku.

Vybrať sprchový kút bez vaničky iba so sprchovým žľabom môže byť zdanlivo jednoduché, no s dostatkom informácií môžete spraviť dobré rozhodnutie. Pri nových priestoroch máte širší výber. Pri rekonštrukcii a vzhľadom na obmedzenie priestorom a existujúcimi rozvodmi  sa ten výber radikálne zmenší. Nechajte si preto poradiť majstrom alebo využite našu službu zameranie sprchového kúta.

3D návrh kúpeľne

Radi by ste videli svoju kúpeľňu ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie?
Nechajte si vytvoriť 3D vizualizáciu vašej kúpeľne našimi odborníkmi. Expresné vybavenie požiadaviek našich klientov, je pre nás samozrejmosť.
Pomôžeme vám upresniť si predstavu o detailoch, kombinácii materiálov a rozložení prvkov a to  priamo u nás v showroome PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica, prípadne online.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj e-mailom na [email protected] prípadne telefonicky na čísle 0918056173,

  V prípade, že nedvíhame telefón, obsluhujeme zákazníkov na predajni. Pre kontakt s nami zvoľte formulár alebo e-mail.

  Sortiment vybavenia do kúpeľne

  Vizualizácia interiéru

  Tipy a návody pre domácnosť

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 0917217845.

  Karolína Demeterová

  Karolína Demeterová

  Karolína je odbornou konzultantkou a vedúcou časti Bývanie so zameraním na B2B zákazníkov a budovanie obchodných partnerstiev. Zabezpečuje dizajnové a technické poradenstvo pre zákazníkov, 3D vizualizácie, ako aj rozširovanie sortimentu na základe potrieb a požiadaviek zákazníkov.