Ak ste v procese zariadenia vašej kúpeľne, jedným z kľúčových prvkov, ktoré by ste mali zvážiť, je výber sprchového kúta. Sprchový kút nie je len praktickým prvkom v kúpeľni, ale môže byť tiež výrazným estetickým prvkom. Pri výbere sprchového kúta by ste mali brať do úvahy niekoľko dôležitých faktorov, aby ste zabezpečili, že bude nielen funkčný, ale aj štýlový. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto kľúčových faktorov.

 1. Výber sprchového kúta podľa veľkosti a umiestnenia

Pred výberom kúta si zmerajte kúpeľňu a premyslite si, kde by bolo najlepšie umiestnenie sprchového kúta. Sprchové kúty sú dostupné v rôznych veľkostiach a tvaroch, od klasických rohových kútov po štvorcové alebo obdĺžnikové modely. Dôležité je zvoliť takú veľkosť a tvar, ktorá bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a veľkosti kúpeľne.

 • Bezbariérový sprchový kút volte všade, kde je to vhodné, určite však odporúčame takýto sprchový kút pre seniorov. Nevyžaduje vysoký prach pri vstupe. Seniori ocenia takéto riešenie spolu s použitím bezpečnostných madiel, protišmykových povrchov alebo sedadiel.
 • Ak máte kúpeľňu s neštandardným tvarom alebo obmedzeným priestorom, môže byť náročné nájsť vhodný sprchový kút, ktorý sa do priestoru hodí. V panelákových bytoch, kde sú kúpeľne často menšie, je dôležité zvoliť kompaktný sprchový kút, ktorý sa hodí do priestoru. V tomto prípade môžete zvoliť atypický sprchový kút, dokonca sprchový kút na mieru.
 1. Materiál a dizajn sprchového kúta

Pri výbere materiálu pre sprchový kút zvážte rôzne možnosti. Zvoliť môžete rámové sprchové kúty alebo bezrámové sprchové kúty. Konštrukcie, lišty a kovania sú často hliníkové prípadne zliatinové s povrchom chróm, čierna, biela prípadne zlatá. Farbám profilov sme sa venovali v článku: Farba a dizajn sprchového kúta

Populárne materiály výplní zahŕňajú sklo, akryl či rôzne dekoratívne lišty vnútri výplne a dekory. Sklo je často volené pre jeho elegantný vzhľad, zatiaľ čo akryl je cenovo dostupnejší a ľahší na údržbu. Dizajn kútu by mal zodpovedať celkovému štýlu vašej kúpeľne, pretože sprchový kút môže byť výrazným estetickým prvkom. Tu sú niektoré typy výplní:

 • akryl – plastová výplň sprchového kúta
 • číre sklo
 • matne sklo
 • dymové sklo
 • dekoratívne sklo, možnosť gravírovania podtlače podľa predlohy
 • satinované sklo v intímnej časti
 1. Dvere, záves alebo Walk-in

Sprchové kúty sú dostupné s rôznymi typmi dverí alebo závesov, prípadne môžu byť kombináciou rôznych častí. Dvere môžu byť sklápacie, zalamovacie, posuvné alebo otváracie. Dvere sa kombinujú s pevnou sprchovou stenou alebo sú osadené ako dvere do niky.

Samostatne stojace sklenené steny, nazývané aj WALK-IN sú rovné steny s voľným vstupom, prípadne malý diel zásteny WALK-IN môže byť sklápateľný.  Závesy môžu byť tiež praktickou voľbou pre malé kúpeľne. Pri výbere sa uistite, že otvárací mechanizmus neobmedzuje prístup a pohodlie pri používaní sprchy.

 1.  Udržateľnosť a čistenie sprchového kúta

Dôležitým faktorom je aj udržiavanie a čistenie sprchového kúta. Niektoré materiály a povrchy môžu byť náchylnejšie na usadzovanie vodného kamena a nečistôt. Vyberte materiál, ktorý bude ľahko udržiavateľný a odolný voči opotrebovaniu. Pri výbere je dôležité venovať pozornosť čisteniu a údržbe sprchového kúta. Tu sú niektoré tipy:

 1. Technické riešenia sprchového kúta

Montáž sprchového kúta by mala byť vykonaná odborníkmi s dostatočnými znalosťami, aby sa zabránilo problémom s únikmi vody, a aby sa zabezpečila bezpečná a spoľahlivá inštalácia. To, ako namontovať sprchový kút si môžete overiť v návode na montáž, ktorý je nutnou súčasťou každého dobrého výrobku.

Správne vyspádovanie podlahy sprchového kúta je dôležité pre dostatočný odtok vody. Pri použití vaničky stačí okraje osadiť do roviny, jej dno je už spádované. Pri murovaní vaničky a použití podlahovej vpuste alebo sprchového žľabu, musíte spádovanie zabezpečiť vymurovaním. Minimálny sklon pre odtok vody určite nerobte pod 1%, ideálne je voliť spád 1,5% (1% = 1 cm spád na 1 meter dĺžky, 1,5% = 1,5 cm spád na 1 meter dĺžky). V tomto prípade dbajte aj na vpuste s dostatočným odtokom, ideálne 50 a viac litrov za minútu.

Silikónovanie sprchového kúta je tiež kľúčovým krokom pri montáži, kde sa postaráte o zatesnenie spojov a ochranu pred únikmi vody. V zásade platí, že väčšinu sprchových kútov je potrebné silikónovať zvonku a len niektoré časti zvnútra. Pri silikónovaní určite postupujte podľa návodu výrobcu, tieto postupy sa totiž môžu pri jednotlivých výrobcoch líšiť.

 1. Bezpečný sprchový kút

Nevyhnutným faktorom je aj bezpečnosť. Pokiaľ zvolíte namiesto vaničky dlažbu , zabezpečte, aby váš sprchový kút mal protišmykovú podlahu prípadne dostatočné množstvo madiel pre stabilitu hlavne pre imobilných alebo pre seniorov. Sklo sprchového kúta musí byť kalené, bezpečnostné, aby v prípade poškodenia nespôsobilo rozsiahle poranenia.

7. Renomovaný výrobca sprchových kútov

Vyberajte sprchový kút od renomovaného výrobcu s dlhoročnou prítomnosťou na trhu. Zavedené značky majú často vyššiu kvalitu a poskytujú spoľahlivosť a záruku. Takisto je predpoklad dlhodobej dostupnosti náhradných dielov, ktoré stačí vymeniť a nemusíte investovať do celého nového výrobku.

3D návrh kúpeľne

Radi by ste videli svoju kúpeľňu ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie?
Nechajte si vytvoriť 3D vizualizáciu vašej kúpeľne našimi odborníkmi. Expresné vybavenie požiadaviek našich klientov, je pre nás samozrejmosť.
Pomôžeme vám upresniť si predstavu o detailoch, kombinácii materiálov a rozložení prvkov a to  priamo u nás v showroome PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica, prípadne online.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Sortiment vybavenia do kúpeľne

  Vizualizácia interiéru

  Tipy a návody pre domácnosť

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 0917217845.

  Karolína Demeterová

  Karolína Demeterová

  Karolína je odbornou konzultantkou a vedúcou časti Bývanie so zameraním na B2B zákazníkov a budovanie obchodných partnerstiev. Zabezpečuje dizajnové a technické poradenstvo pre zákazníkov, 3D vizualizácie, ako aj rozširovanie sortimentu na základe potrieb a požiadaviek zákazníkov.

  Súvisiace tipy a návody