Sprchový kút je jedným z miest vo vašej kúpeľni, ktoré často prichádzajú do kontaktu so špinou, vodným kameňom a plesňou. Čistý sprchový kút nielenže dodáva vašej kúpeľni estetický vzhľad, ale tiež vám poskytuje príjemné sprchovanie. Tu sú kroky, ako ho vyčistiť a udržiavať v dobrej forme.

Pokiaľ sa ešte len rozhodujete, aký sprchový kút vybrať a hlavnou prioritou je údržba, dobrou voľbou sú sprchové kúty s minimom rámov, teda bezrámové sprchové kúty prípadne samostatné steny – sprchové zásteny WALK IN. V tomto prípade platí: málo rámu = málo miest na usadzovanie špiny = jednoduchšia údržba 😊

Pokiaľ už kút máte, najlepšou formou ochrany sprchového kúta je stále prevencia a čistenie:

 • Vetranie: ideálna vlhkosť v bytoch a teda aj v kúpeľni je 40 – 60%. Zabezpečte vetranie cez okno, ventilátor, prípadne nechávajte aspoň otvorené dvere na sprchovom kúte ale aj na kúpeľni.
 • Zotieranie prebytočnej vody stierkou: čím viac vody zostane na skle a ráme, tým viac vodného kameňa a špiny sa zachytí. Pri stieraní nezabúdajte zotrieť aj obklad v sprchovom kúte a vaničku.
 • Sušenie mokrých uterákov: používajte držiaky alebo vešiačiky, aby veci v kúpeľni vyschli čo najskôr

Potrebné materiály môžeme rozdeliť na „babské recepty:

 • Ocot
 • Jar
 • Sóda bikarbóna
 • Vínny ocot

Čistiacu chémiu

 • Prípravok na čistenie sanity
 • Prípravok na čistenie sprchových kútov

Ochranné a pracovné pomôcky:

 • Použitá zubná kefka
 • Kuchynská hubka na riad
 • Gumené rukavice (na ochranu rúk)
 • Vodný rozprašovač
 • Papierové utierky alebo noviny
 • Handrička s mikrovlákonom ak ju používate na upratovanie, nemusíte si ju kvôli tomu kupovať, stačí aj obyčajná handrička

1. Odstránenie doplnkov a odstránenie silikónových líšt

Pred začatím čistenia odstráňte z kúta všetky predmety a sprchové doplnky ako mydlo, šampón. Ktoré môžu zavadzať, prípadne sa poškodiť. Takisto dajte dole silikónové lišty. Nebudú vám zavadzať a tým, že majú dutiny, viete ich ľahšie očistiť

 

2. Čistenie sprchového závesu

Pre sprchy so sprchovými závesmi z látky môžete záves odstrániť a vyprať ho v práčke podľa inštrukcií výrobcu.

3. Pripravte si čistiacu zmes

Babské recepty“ Namiešajte si ocot s vodou v pomere 1:1. Takisto môžete použiť vínny ocot prípadne citrón ale už čistý. Nastriekajte na sklo, pánty, rám a nechajte pôsobiť max. 10 minút. Môžete si tiež rozrobiť zmes ocot a saponát v pomere 1:1. Naneste na sprchový kút, opäť nechajte pôsobiť cca 10 minút.

 • Prípravok na čistenie“ V rozprašovači si zmiešajte čistič s vodou v pomere podľa inštrukcií na etikete prípadne použite už priamo namiešaný čistič. V tomto prípade platí, že by ste mali používať chémiu, ktorá je vhodná na čistenie sprchových kútov. Vyvarujte sa prípravkom, ktoré sa nazývajú „univerzálne pre všetko v kúpeľni“. Každý povrch je totiž špecifický a každý potrebuje iný prípravok. Vyvarujte sa takisto prípravkom s abrazívnymi prísadami – tvrdé častice podobné piesku. Tieto môžu poškodzovať chrómové časti a takisto si s nimi zotriete povrchovú úpravu skla.

 

Ak budete voliť bežne dostupné prípravky na čistenie sprchového kúta, určite sa zamerajte na penové čističe. Často preferovanou značkou je „HAGESAN“ a Penový čistič vodného kameňa. Nenechávajte ho nastriekaný na povrchoch dlho, na uvoľnenie kameňa mu stačí 5-7 minút.

Pokiaľ máte problém s plesňou, na čierne škvrny použite odstraňovač plesne. Nestriekajte ho však zbytočne na chrómové časti a nechajte pôsobiť tiež 5 – 7 minút.

4. Použitie kefky alebo kuchynskej hubky

Použitá zubná kefka alebo kuchynská hubka sú ideálny pomocníci na ošetrenie oblastí so silnými usadeninami. Držte sa jedného smeru a postupne prejdite cez celý sprchový kút. Pozor na drsnú stranu, nepoužívajte ju intenzívne, aby ste si nezničili chrómové časti a povrchovú úpravu skla.

 

5. Opláchnite vodou

Dobre opláchnite sprchový kút letnou vodou, aby ste odstránili zvyšky čistiacich látok. Pokiaľ čistenie nepomôže, naneste prípravok opakovane.

6. Zotrite a vyleštite

Použite handričku s mikrovlákonom, papierové utierky alebo obyčajné noviny na zotretie a vyleštenie skla a povrchov vo vnútri sprchového kútu. Tento krok dodá vášmu sprchovému kútu jas a lesk.

 

7. Založenie doplnkov a silikónových líšt

Po dokončení čistenia vráťte  všetky doplnky a silikónové lišty späť do sprchového kútu.

8. Čistenie sprchovej vaničky

Na sprchovú vaničku môžete tiež použiť zriedený ocot, čistiaci prostriedok prípadne si pripraviť ďalší „babský recept“. Nasypte sódu bikarbónu na vaničku a zalejte octom. Na znečistených častiach použite kefku alebo kuchynskú hubky.  Po vypenení opláchnite čistou vodou. Takúto zmes môžete použiť aj na vaničkový sifón alebo sprchový žľab. Tu ju však nechajte pôsobiť pár hodín.

 

9. Pravidelná údržba

Aby ste udržali váš sprchový kút v čistote, odporúčame sa ho čistiť aspoň raz týždenne a zotierať stierkou po každom použití.

S týmito krokmi by ste mali mať čistý a žiarivý sprchový kút, ktorý vám poskytne príjemný zážitok z kúpania. Nezabudnite na ochranu rúk počas čistenia a vždy dodržujte pokyny na etikete čistiacich prostriedkov.

3D návrh kúpeľne

Radi by ste videli svoju kúpeľňu ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie?
Nechajte si vytvoriť 3D vizualizáciu vašej kúpeľne našimi odborníkmi. Expresné vybavenie požiadaviek našich klientov, je pre nás samozrejmosť.
Pomôžeme vám upresniť si predstavu o detailoch, kombinácii materiálov a rozložení prvkov a to  priamo u nás v showroome PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica, prípadne online.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Sortiment vybavenia do kúpeľne

  Vizualizácia interiéru

  Tipy a návody pre domácnosť

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 0917217845.

  Karolína Demeterová

  Karolína Demeterová

  Karolína je odbornou konzultantkou a vedúcou časti Bývanie so zameraním na B2B zákazníkov a budovanie obchodných partnerstiev. Zabezpečuje dizajnové a technické poradenstvo pre zákazníkov, 3D vizualizácie, ako aj rozširovanie sortimentu na základe potrieb a požiadaviek zákazníkov.

  Súvisiace tipy a návody