Ak ste majiteľom záhrady, určite viete, že jesenné obdobie prináša so sebou jednu veľkú úlohu – zber napadaného lístia. Aby ste túto úlohu zvládli efektívne a s minimálnym úsilím, je dôležité vybrať si správny vysávač na lístie alebo záhradný fukár. Pri výbere tohto dôležitého náradia sa často stretávame s niekoľkými kritériami a preferenciami.

1. Typ záhrady a úlohy

Pri prvom kroku vyberania správneho záhradného náradia je dôležité zvážiť veľkosť vašej záhrady a množstvo lístia, ktoré potrebujete spracovať. Ak máte rozsiahlu záhradu so veľkým množstvom stromov, budete pravdepodobne potrebovať výkonnejší záhradný fukár alebo vysávač. V menších záhradách môže byť vhodný kompaktný model.

Ozrejmime si najprv základné pojmy

 • záhradný fukár alebo aj záhradný fúkač, alebo fúkač lístia slúži na fúkanie alebo presúvanie listov a ďalšieho drobného odpadu na jedno miesto. Vytvára silný vzduchový prúd, ktorý odfúkne listy z chodníkov, trávnikov alebo iných povrchov na jedno miesto. Výhodou je, že pomáha rýchlo a efektívne zhromaždiť lístie na jednom mieste, čo uľahčuje jeho následné zber. Záhradné fukáre sa používajú predovšetkým na čistenie povrchov a zhromažďovanie lístia do hromád.
 • vysávač na lístie alebo aj záhradný vysávač je zariadenie, ktoré dokáže lístie nasávať a ukladať ich do vnútorného zberného vrecka alebo nádoby. Má funkciu zbierania lístia, nie len jeho fúkania. Výhodou je úplné odstránenie lístia z povrchu, čím sa zabraňuje potrebe ručného zbierania. Lístie je potom možné kompostovať alebo umiestniť na skládku bio odpadu. Vysávače na lístie sa používajú na aktívne čistenie povrchov a zbieranie lístia do nádoby alebo vrecka.

Na trhu môžete kúpiť produkt:

 • Iba na fúkanie, teda záhradný fukár
 • Vysávač lístia aj s funkciou fúkania

2. Typ napájania

Ďalším dôležitým faktorom je typ napájania. Máte možnosť vybrať si akumulátorový vysávač pre maximálnu flexibilitu, alebo benzínový vysávač či elektrický vysávač lístia, ak máte k dispozícii dostatok energie a nevadí vám práca s káblom.

Tu prihliadajte na výkon vyfukovaného vzduchu.

 • elektrické záhradné vysávače a fukáre začínajú medzi 420 m3 vyfúknutého vzduchu za hodinu ( 420m3/h) a končia niekde okolo 650, výnimočne až do 720m3/h. Tu buďte obozretní pri výkone. Kvalitné značky dokážu pracovať s motormi 1000 – 1400W, tie menej známe a marketové značky potrebujú až 2600 wattový motor.
 • akumulátorové záhradné vysávače a fukáre začínajú od 750 m3/h a končia okolo 845m3/h. Pri prehľadoch sme našli marketové vysávače s výkonom fúkaného vzduchu iba 576m3/h.
 • najvýkonnejšie sú benzínové záhradné vysávače a fukáre a začínajú od 730 m3 vyfúknutého vzduchu za hodinu a končia pri chrbtových fukároch s výkonom až 1720m3 vzduchu za hodinu s maximálnou rýchlosťou 106 metrov za sekundu, čiže viac ako 381 km/h.

3. Značka a kvalita vysávača lístia

Kvalita záhradného náradia je kľúčovým faktorom. Zvážte známe značky a modely s dobrým renomé, ktoré zákazníci často odporúčajú. Vysávače a fukáre značky „STIHL“ sú často v hľadáčiku zákazníkov.

4. Cena záhradného vysávača lístia

Cena je pre väčšinu zákazníkov rozhodujúcim faktorom. Ak hľadáte cenovo dostupné možnosti, sú tu modely, ktoré ponúkajú vynikajúci výkon za rozumnú cenu. Avšak ak preferujete kvalitu nad cenou, investícia do kvalitného záhradného náradia sa môže vyplatiť v dlhodobom horizonte.

5. Recenzie a hodnotenia

Pred nákupom si prečítajte recenzie a hodnotenia od iných používateľov. Skúsenosti iných ľudí s konkrétnymi modelmi a značkami vám môžu poskytnúť užitočné informácie o výkone a spoľahlivosti zariadenia.

6. Dodatočné funkcie

Niektorí zákazníci vyžadujú záhradné fukáre alebo vysávače s dodatočnými funkciami, ako je nastaviteľná rýchlosť fúkania, nízka hladina hluku, vrecko na lístie a podobne.

7. Servis a záruka

Nepodceňujte servis a záruku. Kvalitný servis a dlhá záruka môžu byť dôležité, pretože chcete mať istotu, že budete mať podporu, ak sa zariadenie pokazí.

Pri výbere záhradného fukára alebo vysávača lístia nezabudnite zohľadniť tieto kritériá a nájdete si zariadenie, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám a preferenciám. Vždy je dobré investovať do kvalitného náradia, ktoré vám ušetrí čas a úsilie pri čistení vašej záhrady. Pri kúpe sa vždy pýtajte na servis a predaj náhradných dielov, najlepšie vo vašom okolí, vyhnete sa nepríjemnostiam pri prípadných poruchách.

Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete ďalšie rady ohľadom výberu záhradného fukára alebo vysávača lístia, neváhajte nás kontaktovať. Naša spoločnosť PREDOS-BB vám je tu na pomoc pri starostlivosti o vašu záhradu.

Servisné odporúčanie

Okrem predaja produktov sa venujeme servisu, oprave, či nastaveniu kosačiek, motorových píl, krovinorezov prípadne inej záhradnej techniky, ktoré vykonávame priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica. Malé stroje, čiže motorové kosačky, píly, krovinorezy, snehové frézy môžete doniesť do servisu kedykoľvek, bez nutnosti objednania. Väčšie stroje je nevyhnutné vopred objednať.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Ponuka záhradnej techniky

  Profesionálny
  servis a oprava strojov

  Požičovňa záhradnej techniky

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

  Miroslav Mihók

  Miroslav Mihók

  Miro ako vedúci sekcie Záhrada býva v priamom a často prvom kontakte so zákazníkom. Rád poradí pri kúpe nových strojov i odporučí, ako sa o ne správne postarať. Zákazníci oceňujú hlavne Mirov prístup a odbornosť. Čerpá pritom z bohatých pracovných skúseností z obchodu a služieb, rovnako ako zo svojej záľuby v záhradnej technike a záhrade ako takej.

  Súvisiace tipy a návody