1. Ako si vyberiem správnu kosačku na trávu pre moju záhradu?

Výber kosačky závisí od veľkosti a tvaru vášho trávnika. Vplývajú na to aj vaše požiadavky na úpravy trávnika, ktorú chcete pri kosení dosiahnuť. Ako je hustota trávnika, výška trávnika a podobne. Tiež je veľmi dôležité, aký je váš trávnik rovný. Prečítajte si komplexného sprievodcu výberom ideálnej kosačky pre vašu záhradu a čím všetkým môžete kosiť. Alebo sa pri výbere správnej kosačky príďte poradiť osobne a jednotlivé modely kosačiek vám aj predvedieme. Pamätajte, že hodnota sa ukrýva v kvalite nie výške zľavy.

    • Predtým, ako si zvolíte konkrétny model kosačky, odporúčame vám zvážiť niekoľko faktorov, ktoré s kosením trávnika úzko súvisia. Spoznajte 7 hlavných faktorov.

2. Kúpil som si novú kosačku, na čo si mám dať pozor?

Je rozdiel v starostlivosti o benzínovú kosačku, elektrickú kosačku, akumulátorovú kosačku, či robotickú kosačku. V prvom rade sa riaďte návodom na použitie. Skontrolujte, či do stroja nejdú rôzne náplne. Okrem benzínu, odporúčame tankovať 100 oktánový, je v ňom určite olej. Olej do 4-taktnej kosačky nalievame do osobitného priestoru (v benzínovej píle alebo v krovinoreze sa mieša priamo do benzínu, 2-takt).

Stroju venujte zvýšenú pozornosť počas hodiny aktívnej práce. Nie že potom ho už nemáte kontrolovať, ale nemusí to byť také podrobné. Počas tej hodiny si všímajte chod motora, otáčky, či niečo nezvyčajne neklepe alebo či zo stroja nič nevyteká. Po práci skontrolujte spoje, kolieska, hlavicu, kryty a podobné súčasti, ktoré sa môžu počas výkonu uvoľniť.

3. Kedy počas dňa je najlepšie kosiť?

Čas kosenia počas roka je od marca a prvého prevzdušnenia trávnika, kedy viete pozbierať vyhrabanú trávu, až do konca októbra, resp. novembra, kedy zase končíte zozbieraním napadaného lístia. Najlepším časom na kosenie je neskoré popoludnie a to z 2 dôvodov.

  1. Ráno je tráva často mokrá a zber mokrej trávy do koša je komplikovanejší. Navlhnuté stonky trávy sa môžu lepiť na žacie ústrojenstvo kosačky.
  2. Neskoro popoludní nie je slnko tak ostré ako cez poludnie, preto pokosená tráva nevädne a nezosychajú jej konce. Pri večernom kosení sú podmienky na kosenie lepšie pre samotnú kosačku aj zdravie trávnika.

4. Koľko má záruku benzín?

Pri benzíne sa počíta s tým, že sa spotrebuje čo najskôr. Často do mesiaca od natankovania. Aby ste sa vyhli problémom pri zanesení palivového systému vášho záhradného pomocníka, tankujte benzín častejšie a vždy iba 100 oktánový. Snažte sa ho minúť čo najskôr, aby nezostával v nádrži príliš dlhý čas.

5. Čo s benzínom v nádrži, ak stroj nepoužívam?

Pokiaľ nepoužívate stroj pravidelne, napríklad len raz, či dva krát za rok, odporúčame vám benzín z nádržky vyliať a vypáliť zvyšný benzín so systému, až do zhasnutia stroja. Takto nezostane v stroji nič a nemá sa čo usadiť v malých kanálikoch karburátora alebo palivového systému. Toto odporúčame urobiť vždy pred posezónnom uskladnením u každého motorového stroja.

6. Nalial som do kosačky naftu alebo inú tekutinu, čo mám robiť?

Pokiaľ stroj nevrčal dlho, pomôže úplne vyprázdniť nádržku a naliať správne palivo. Pokiaľ kosačka naštartuje, nechajte ho niekoľko minút vrčať navoľno, bez záťaže a zvyšovania otáčok. Ak sa vám však stroj naštartovať nepodarí, zvážte návštevu servisu záhradnej techniky a počítajte s čistením palivového systému.

7. Prevrátil som kosačku a z filtra vytiekol olej. Čo mám robiť?

Nechajte stroj pár minút stáť v štandardnej polohe. Počas tejto doby vyberte vzduchový filter a pokúste sa kosačku naštartovať bez neho. Spočiatku bude dymiť, ale chod sa časom upraví. Nechajte ju bežať voľne bez záťaže. Pokiaľ stroj nechytí, môžete použiť sprej „rýchly štart“, ktorý sa nastrieka do sacieho priestoru. Po vypnutí a krátkom odstátí skontrolujte v motore hladinu oleja.

8. Kedy je nôž na kosačke tupý?

Najlepší spôsob ako zistiť či je nôž kosačky tupý je vizuálna kontrola. Kosačku nakloníte a pozriete sa na nôž. Často však stačí skontrolovať rez trávy. Keď je dokonalý, je všetko v poriadku. Ak je však tráva na konci rozstrapkaná, akoby odtrhnutá a pokosená tráva na koncoch hnedne a vysychá, je čas nôž nabrúsiť.

9. Na ktorú stranu nakloniť kosačku pri čistení?

Motorová benzínová kosačka je naplnená olejom, ktorý by mal pracovať zväčša vo vodorovnej polohe. Čiastočne zvládne aj sklony svahu, o čom sa dozviete z návodu na použitie u jednotlivého typu. Kosačka však nie je stavaná na otočenie napríklad o 90°. Pokiaľ ju potrebujete vyčistiť, prípadne skontrolovať, otáčajte ju vždy na riadidlá. Nikdy nie inak, ani viac. Prípadne ju pri kontrole a výmene noža zdvihnite vodorovne do vzduchu.

10. Na akú výšku mám kosiť trávu?

Aby tráva v letnom období nevysychala je lepšie ju kosiť častejšie ako kratšie. Radšej 2x za týždeň a nechávať výšku trávy 3 – 4 centimetre. V letnom suchom období, keď je teplo a intenzita slnečného žiarenia väčšia, je lepšie nechať trávnik ešte dlhší. Pri čerstvo zasiatej tráve buďte ešte opatrnejší. Potrebuje viac času a priestoru na správne zakorenenie.

Motorová kosačka STIHL RM 248 T

Na objednávku (4 až 14 dní)

419,00 (349,17 bez DPH)

Akumulátorová kosačka STIHL RMA 235

Na objednávku (4 až 14 dní)

249,00 (207,50 bez DPH)

10. Na akú výšku mám kosiť trávu?

Aby tráva v letnom období nevysychala je lepšie ju kosiť častejšie ako kratšie. Radšej 2x za týždeň a nechávať výšku trávy 3 – 4 centimetre. V letnom suchom období, keď je teplo a intenzita slnečného žiarenia väčšia, je lepšie nechať trávnik ešte dlhší. Pri čerstvo zasiatej tráve buďte ešte opatrnejší. Potrebuje viac času a priestoru na správne zakorenenie.

11. Akú plochu môžem kosiť akou kosačkou?

Určite sa riaďte návodom na obsluhu a parametrami, na aké plochy je kosačka stavaná. Platí aj pravidlo, že silnejší stroj zvládne aj menšie plochy, prípadne plytšie svahy. Nie vždy, ale platí, že čím väčší a silnejší stroj, je aj najlepšie riešenie pre každého.

Pokiaľ máte rovnú a rozsiahlu plochu, zvoľte silnejší stroj s výkonným motorom. Ak ale máte na tejto ploche skalky, stromy a kríky, prípadne miesta, kde s kosačkou treba aj cúvať, premyslite si veľkosť a váhu stroja. S menším strojom sa manipuluje ľahšie ako s väčšou kosačkou. Netreba zabúdať ani na to, či kosačku štartuje a používa žena alebo muž.

12. Je lepšia kosačka pojazdom alebo bez pohonu?

Pojazd kosačky je skvelou funkciou, ktorá vám uľahčuje prácu pri kosení väčších plôch, prípadne kosenie do kopca a zlepšuje manipuláciu so strojom. Prenáša energiu priamo z motora na zadné kolesá kosačky prostredníctvom klinového remeňa a prevodovky.

Je pravdepodobné, že motorovú kosačku s pojazdom budete v niektorých častiach pozemku aj tlačiť, teda používať bez pojazdu. Aj preto si pri výbere kosačky s pojazdom dávajte pozor, aby kosačka fungovala rovnako ľahko aj v prípade, že pojazd nepoužijete. Aby ste nás správne pochopili, pozrite si nasledovné video z našej predajne.

13. Môže robotická kosačka kosiť v noci?

Najlepší čas na použitie robotickej kosačky je večer, medzi 18:00 a 22:00, prípadne za suchšieho rána aj medzi 6:00 – 10:00. Obed a popoludnie je pre kosenie trávnika a prácu v záhrade obzvlášť problematické. Intenzívne teplo a slnečné žiarenie spôsobuje na čerstvo pokosenom trávniku značné škody.

Technicky môžete robotickú kosačku používať aj v noci. Závisí to však aj od citlivosti vašich susedov. No netreba zabudnúť ani na ježkov a podobné pomaly sa pobybujúce zvieratká, ktoré vychádzajú hlavne v noci. Tieto nemajú šancu uniknúť pred robotickou kosačkou a stret môže mať pre ne fatálny následok. Prečítajte si viac o správnom čase kosenia robotickou kosačkou.

14. Ako zazimovať akumulátorovú kosačku?

Pred tým, ako vašu akumulátorovú kosačku, AKU krovinorez, či AKU plotostrih uskladníte, je potrebné vykonať niekoľko krokov, aby ste ich na jar bez problémov prebudili.

V skratke:

  1. vyberte batériu zo stroja a nabite ju na 100% kapacity,
  2. vyčistite akumulátorovú kosačku zvonku aj zvnútra,
  3. skontrolujte stav stroja a žacieho noža, či nie sú po sezóne poškodené alebo či žací nôž nie je tupý a veľmi opotrebovaný,
  4. uskladnite batériu AKU kosačky vo vnútorných priestoroch, na suchom mieste, kde teplota neklesne pod 5°C,
  5. zazimujte kosačku v prirodzenej polohe
Ondrej Demeter

Ondrej Demeter

Ondrej je novou nástupníckou generáciou vo vedení firmy. Venuje sa manažovaniu interného tímu i strategickému rozvoju celej spoločnosti. Má na starosti optimalizáciu interných procesov, tvorbu obchodných stratégií a dohľad nad ich napĺňaním. Jeho vstup do firmy zároveň priniesol rozšírenie portfólia produktov a služieb o divíziu Bývanie.