Ako vybrať kosačku: Rýchly sprievodca

Správny výber kosačky je dôležitý najmä z dôvodu rôzneho typu pozemku, o ktorý sa staráte. Predtým, ako si zvolíte konkrétny model, odporúčame vám zvážiť niekoľko faktorov, ktoré s kosením trávnika úzko súvisia.

Na voľbu vhodnej kosačky má vplyv:

 • Veľkosť a rozloha trávnika
 • Typ terénu, rovinatosť, sklon, množstvo prekážok
 • Typ pohonu kosačky
 • Šírka kosenia
 • Spôsob zber pokosenej trávy
 • Jednoduchosť ovládania a kvalita
 • Údržba, dostupnosť náhradných dielov a servisu

Hovorí sa, že pokiaľ chce človek robiť prácu dobre, mal by sa venovať jednej profesii a to na 100%, pokiaľ môžete, tak aj na 120% 😊
My v záhradnej časti PREDOS-BB sa predaju a servisu kosačiek venujeme viac ako 30 rokov. Na základe skúseností sme pre vás pripravili rýchle rady, ktoré vám majú pomôcť pri kúpe novej kosačky na trávu.

Základné členenie motorových kosačiek je podľa typu motora:

Elektrické kosačky

Elektrické kosačky sú jedným z možných riešením pri kosení trávnika a údržbu vašej záhrady. S pohonom pomocou elektrického prúdu sú tiché a ekologické, s ľahkým ovládaním. Ideálne na pozemky, kde máte prístup k elektrickej zásuvke.

Tým, že pri každom kosení ťaháte za sebou predlžovací kábel, odporúčame ich používať pre menšie plochy, prípadne ako doplnok ku záhradným traktorom aj to nie vo veľkých vzdialenostiach od zásuvky.

Ideálna plocha je 200 až 300 m2.

Akumulátorové kosačky

Akumulátorové kosačky sú modernou a ekologickou voľbou pre údržbu záhrady a starostlivosť o trávnik. S výkonnými batériami vám poskytujú bezdrôtovú slobodu pohybu a tichý chod. Sú ľahko ovládateľné, bezpečné a vyžadujú minimálnu údržbu. Ideálne pre menšie a stredne veľké záhrady, kde dávate prednosť pohodliu.

Plocha Odporúčaný počet a typ akumulátora
do 200 m2 2 x 2Ah
350 – 500 m2 2 x 4Ah
nad 500 m2 2 x 6Ah a viac

 

Pri AKU kosačkách by sme mali brať do úvahy výkon akumulátora, jeho kapacitu a dobu nabíjania.

Doba nabíjania akumulátorov

Pokiaľ máte batérie dve, nemusíte mať ani rýchlo nabíjačku, v pohode zvládnete kosiť s jednou batériou a druhú v rovnakom čase nabíjať.

Pravidelnosť kosenia

Pokiaľ budete trávnik kosiť pravidelne, stačí aj spodná kapacita akumulátora, prípadne jeden silnejší do plochy cca. 300m2. Kladený trávnik, prípadne husto pestovaný trávnik, dobre prevzdušnený, nahnojený a zalievaný, dá slabým strojom zabrať. Preto aj tu odporúčame akumulátorové kosačky s vyššou kapacitou batérie.

Benzínové kosačky

Benzínové kosačky sú silné a výkonné stroje určené na kosenie trávy. Sú vybavené benzínovým motorom, ktorý im poskytuje dostatočný výkon na zvládnutie aj veľkých ploch a náročnejších podmienok. Často sú s pojazdom, aby ste mali uľahčenú manipuláciu a dokázali pokosiť trávnik vo všetkých smeroch. Sú vhodné pre záhrady bez prístupu k elektrickej energii a ponúkajú väčšiu variabilitu pri kosení. Kvalitné záhradné kosačky sú trvácne. Vyžadujú priebežnú údržbu vrátane dopĺňania benzínu a oleja.

Benzínové kosačky členíme podľa 3 hlavných kritérií

I. Motorové kosačky s pojazdom alebo bez pojazdu

Bez pojazdu odporúčame na plochy do 700 m2, nezabúdajte, že ich treba stále tlačiť.

Kosačky s pojazdom sú vo všeobecnosti odporúčané do 2000m2. Z našich skúseností je pre ne optimálna plocha do 1000m2. Ak je táto plocha ešte aj členitá, bude vám kosenie aj tak trvať niekoľko hodín. Kosačka s pojazdom je ideálna voľba aj na menšie plochy, ale nad 700m2 je to viac menej samozrejmosť. Pri členitých plochách si pojazd zapnete len v zónach, kde ho potrebujete.

II. Záber kosačiek, teda šírka rezu tránika

Kosačky sa často delia podľa záberu, teda šírky rezu, ktorú kosačka dokáže pokosiť za jeden prechod. Tu platí, že na veľké súvislé plochy je ideálnejší väčší záber, a na síce veľké, ale členité plochy, kde sú záhony, kríky, stromy a pod. je lepší menší záber.

 1. Kosačky s malým záberom do 40 cm
  Sú ideálne pre malé záhrady a úzke plochy. Sú ľahké a ľahko ovládateľné, čo umožňuje precízne kosenie aj na ťažko dostupných miestach.
 2. Kosačky so stredným záberom 40 – 50 cm
  Vhodné pre stredne veľké záhrady a trávnaté plochy. Majú väčší záber, čo znamená, že dokážu rýchlejšie pokosiť väčšiu plochu za jeden prechod.
 3. Kosačky s veľkým záberom nad 50 cm
  Tieto kosačky sú určené pre veľké záhrady, parky a rozsiahle trávnaté plochy. S ich veľkým záberom je kosenie efektívnejšie a rýchlejšie, čo šetrí čas a úsilie pri údržbe väčších oblastí.

 

III. Výkon motora kosačky

V tomto prípade si silnejšie stroje vyberajte hlavne vtedy, keď nekosíte pravidelne, prípadne kosíte vyšší trávnik.

Z pohľadu možností na kosanie trávnika sú samostatná kapitola robotické kosačky, bubnové kosačky na vysokú trávu. Tieto si preberieme samostatne.

Servisné odporúčanie

Okrem predaja produktov sa venujeme servisu, oprave, či nastaveniu kosačiek, motorových píl, krovinorezov prípadne inej záhradnej techniky, ktoré vykonávame priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica. Malé stroje, čiže motorové kosačky, píly, krovinorezy, snehové frézy môžete doniesť do servisu kedykoľvek, bez nutnosti objednania. Väčšie stroje je nevyhnutné vopred objednať.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj e-mailom na [email protected] prípadne telefonicky na čísle 0918056173,

  V prípade, že nedvíhame telefón, obsluhujeme zákazníkov na predajni. Pre kontakt s nami zvoľte formulár alebo e-mail.

  Ponuka záhradnej techniky

  Profesionálny
  servis a oprava strojov

  Požičovňa záhradnej techniky

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

  Ondrej Demeter

  Ondrej Demeter

  Ondrej je novou nástupníckou generáciou vo vedení firmy. Venuje sa manažovaniu interného tímu i strategickému rozvoju celej spoločnosti. Má na starosti optimalizáciu interných procesov, tvorbu obchodných stratégií a dohľad nad ich napĺňaním. Jeho vstup do firmy zároveň priniesol rozšírenie portfólia produktov a služieb o divíziu Bývanie.