Prinášame vám 7 odporúčaní ako postupovať pri vertikutácii trávnika, aby ste podporili rast koreňového systému trávnika. Zistite, ako na to.

Vertikutácia trávnika má mnoho výhod

Prevzdušnenie trávnika je proces, pri ktorom pomáhate zlepšovať prienik vzduchu do pôdy a koreňového systému trávnika. Odstránite prebytočnú plsť a odumreté časti trávnika, postaráte sa o lepšiu cirkuláciu vzduchu, vody a živín do pôdy. To vedie k silnejšiemu a zdravšiemu trávniku. Je to dobrý základ v starostlivosti o trávnik. Prevzdušnenie tiež pomáha zlepšovať odvodňovanie pôdy.

Tento postup sa často vykonáva na starších a zhutnených trávnikoch, ktoré majú problémy s prenikaním vzduchu a vody do koreňového systému.

Prevzdušnenie trávnika sa môže vykonávať rôznymi spôsobmi. Jedným z najbežnejších spôsobov je použitie vertikutátora alebo manuálne pomocou hrablí.

Aj v tomto prípade je vhodné správne načasovanie. Ak plánujete prevzdušniť trávnik, odporúčame vykonať vertikutáciu:

  • na jar, keď je už trávnik aktívny a schopný sa regenerovať, teplota pôdy je trvalo v rozmedzí 9 – 12°C  (kľudne v období okolo Veľkej noci)
  • a na jeseň, po uplynutí vegetačnej fázy, skorá jeseň, kedy už denná teplota nedosahuje 30 a viac °C

Pravidelné prevzdušňovanie, v kombinácii s ďalšou starostlivosťou o trávnik, ako je zavlažovanie a hnojenie, môže prispieť k zdravému a peknému vzhľadu vášho trávnika.

Nižšie uvádzame našich 7 tipov ako optimálne postupovať pri prevzdušnení trávnika:

1. Vyčistite a vyčešte trávnik od záhradného odpadu

Na jar, keď sa život v prírode okolo nás sa začína naplno prebúdzať je potrebné trávnik najskôr vyčistiť od nahromadených listov, konárov, či machu v trávniku. Vyhrabanie starej trávy a nečistôt je dôležité aj z toho dôvodu, aby sa zbytočne na trávniku nezvyšovalo množstvo trávnej plste. Tá je jedným z hlavných príčin pre prípadné tvorenie hubových chorôb trávnika v neskoršom období, kedy má prekvitať. Použite vertikutačné hrable alebo iné vhodné ručné náradie na trávnik.

2. Prevzdušnite pôdu a doprajte trávniku dostatok vzduchu

Ak chcete svoj trávnik oživiť a dodať mu zdravý vzhľad počas celej sezóny, je najdôležitejšie začať s pôdou pod ním. Najlepšie hneď na jar, po odoznení náznakov zimy.

Rovnako tak v lete, počas dlhotrvajúcich horúcich letných dní dochádza v trávniku k podobnému procesu ako v zime. Časti rastlín odumierajú a na ploche sa vytvárajú hnedé až šedé vyschnuté fľaky. Preto, ak chcete pomôcť trávniku po teplom lete, je dobré ho prevzdušniť. Odporúčame tak urobiť na prelome augusta a septembra. Nemusíte to však robiť plošne, stačí vyčesať a prevzdušniť lokálne, suchom napadnuté plochy.

Z odumretých stebiel trávy vzniká plsť, ktorá zabraňuje prísunu vzduchu a prenikaniu vlahy k pôde a do koreňového systému. Na jarné prevzdušnenie trávnika môžeme použiť vertikutačné hrable s ostrými zubami alebo vertikutátor, s ktorým trávnik vyčistíme a prevzdušníme efektívnejšie. Vertikutácia trávnika naruší pôdu tak, aby sa ku korienkom trávy dostal kyslík a voda. S tým si účinne poradia elektrické vertikutátory alebo akumulátorové vertikutátory ale aj benzínové prevzdušňovače trávnika a výsledkom budú dokonalé podmienky k zdravému rastu trávy. Vertikutátor môžete mať vlastný, prípadne s požičaním vertikutátora pomôže požičovňa záhradnej techniky vo vašom okolí.

3. Zbavte trávnik buriny a odumretých rastlín

Na konároch stromov a kríkoch sa na jar začínajú objavovať malé púčiky a výhonky. Na sklonku leta a začiatkom jesene zas opadáva úroda či listy zo stromov. Ak sú nejaké rastliny, kríky alebo stromy, ktoré neprežili krutú zimu alebo bránia udržiavaniu krásneho trávnika, je čas ich odstrániť. Hrable na trávnik vám pomôžu povrchovo očistiť aj veľké plochy. Hrebeň hrablí pri tom zadržuje záhradný odpad aj pokosené stonky. Čím skôr, tým lepšie pre váš trávnik.

4. Upravte okraje trávnika

Zarovnajte rezmi mačinu tak, aby jej okraje nezabiehali do ozdobných záhonov, chodníkov, či na iné plochy vo vašej záhrade. Zamerajte sa hlavne na miesta s horšou dostupnosťou, aby ste si v uľahčili kosenie trávy. Orezávač hrán trávnika s nášľapnou hranou vám pomôže vypestovať si anglický trávnik. Je to v mnohých ohľadoch výzva, ale v čase rozkvitu budete o to spokojnejší s výsledkom.

5. Zasejte nový trávnik a vyplňte prázdne miesta novými sadenicami

Vplyvom zimného počasia sa na trávniku často objavia holé plochy zničené hubami alebo iným poškodením trávy. Tieto škrvny sa samy nezacelia ani v priebehu niekoľkých mesiacov. Je rad na vás, aby ste trávniku pomohli v regenerácií. Je to podobné ako pri výsadbe nového trávnika, len s tým rozdielom, že sa sústredíte len na menšie plochy, ktoré chcete, aby boli neskôr krásne zelené. Zmes trávneho osiva na obnovu a dosev trávníku s intezivnym účinkom je určené k dosevu a ozdraveniu prázdnych miest na trávnej ploche. Obzvlášť rýchlo klíči, takže si v krátkej dobe budete môcť užívať svoj vysnívaný trávník.

6. Pridajte živiny a hnojivo na trávnik

Po vertikutácii trávnik zavlažíme. Na jar sú zrážky v podobe dažďa ideálnym pomocníkom v zavlažovaní trávnika. je to však vecou načasovania, aby ste prevzdušnenie trávnika pekne nadväzovalo na ďalšie činnosti v záhrade. Keď ste už dosiali aj holé miesta vhodným trávnym osivom, je čas pridať hnojivá. Rast novej trávy naštartujete živinami z vlastného kompostu, ktorý ste si pred zimou založili alebo priemyselnými hnojivami. Hnojenie trávnika odporúčame s mierou. Stačí, aby ste cez dlhodobé trávne hnojivo, ktoré môžete dávkovať od marca do októbra, tráve dopriali nové živiny, ktoré si korene načerpajú pre rast.

7. Udržujte trávnik vo forme

Jarná údržba trávnika je, ako sme sa zmienili na začiatku, kľúčová. Nielen jarná vertikutácia trávnika ale aj pravidelné kosenie a polievanie podporuje rast trávy a jeho vitalitu. Polievanie v dopoludňajších hodinách, pravidelné intervaly kosenia a občasné hnojenie sú najlepším receptom na krásny trávnik.

Ak ste sa už dôkladne postarali o svoj trávnik, môžete sa venovať aj záhradke. Máme pre vás skladom množstvo užitočných pomocníkov, vhodné na okopávanie a prípravu pôdy na siatie novej úrody, či zber plodov na jeseň. Či túžite po všestrannom malotraktore s príslušenstvom, traktorovej kosačky, ktorú využijete prakticky počas celého roka alebo po drobnom záhradnom náradí, u nás nájdete všetko potrebné aj v týchto dňoch. Stačí nám zavolať alebo objednať si pomocníkov do záhrady online a my vám to potrebné dovezieme priamo k vám domov.

Nedostali ste odpovede na tému prevzdušnenie trávnika? Viac informácii nájdete v článku: Kedy vertikutovať trávnik

Jarná vertikutácia trávnika

Servisné odporúčanie

Servis, opravu, či nastavenie kosačiek, motorových píl, krovinorezov prípadne inej záhradnej techniky vykonávame priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica. Malé stroje, čiže motorové kosačky, píly, krovinorezy, snehové frézy môžete doniesť do servisu kedykoľvek, bez nutnosti objednania. Väčšie stroje je nevyhnutné vopred objednať.

Objednajte si servisný zásah

     

     

    Kontaktné informácie

    PREDOS-BB, s.r.o.
    Kremnička 8
    974 01 Banská Bystrica

    Na servis sa môžete objednať aj e-mailom na [email protected] prípadne telefonicky na čísle 0918056173,

    V prípade, že nedvíhame telefón, obsluhujeme zákazníkov na predajni. Pre kontakt s nami zvoľte formulár alebo e-mail.

    Ponuka kosačiek

    Profesionálny
    servis a oprava strojov

    Požičovňa záhradnej techniky

    POTREBUJETE SA PORADIŤ?

    NAPÍŠTE NÁM

    Pošlite nám e-mail na [email protected].

    ZAVOLAJTE NÁM

    Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

    Ondrej Demeter

    Ondrej Demeter

    Ondrej je novou nástupníckou generáciou vo vedení firmy. Venuje sa manažovaniu interného tímu i strategickému rozvoju celej spoločnosti. Má na starosti optimalizáciu interných procesov, tvorbu obchodných stratégií a dohľad nad ich napĺňaním. Jeho vstup do firmy zároveň priniesol rozšírenie portfólia produktov a služieb o divíziu Bývanie.