3 min. čítania

Nefungujúci pohon kosačky môže byť zdrojom frustrácie každého majiteľa. V tomto článku sa pozrieme na to, čo môže byť príčinou keď nejde pojazd na kosačke a ako ju vyriešiť. Čítajte ďalej, aby ste získali užitočné tipy na údržbu a opravu pojazdu kosačky.

Čo je to pojazd kosačky a čo je prínosom

Pojazd kosačky je skvelou funkciou, ktorá vám uľahčuje prácu pri kosení väčších plôch, prípadne kosenie do kopcazlepšuje manipuláciu so strojom.

Je pravdepodobné, že kosačku s pojazdom budete v niektorých častiach pozemku stále tlačiť, teda používať bez pojazdu. Aj preto si pri výbere kosačky s pojazdom dávajte pozor, aby  kosačka fungovala rovnako ľahko aj v prípade, že pojazd nepoužijete.

Ako funguje pojazd na kosačke

Pojazd kosačky prenáša energiu priamo z motora na zadné kolesá prostredníctvom klinového remeňa a prevodovky.

Najčastejšie dôvody nefunkčného pojazdu kosačiek

V nasledujúcich bodoch popíšeme 5 najčastejších závady, ktoré môžu viesť k nefunkčnému pojazdu kosačky:

 1. Uvoľnené lanko s bowdenom, ktoré vedie od páky na rukoväti až pod kosačku. Skontrolujte ho a v prípade, že je len uvoľnené, lanko dotiahnite. Pokiaľ je roztrhnuté, je nutné ho vymeniť.
 2. Nečistoty pod spodným krytom klinového remeňa, v okolí remenice a okolo prevodovky. Tieto bránia prenosu energie alebo môžu poškodiť, či zhodiť klinový remeň z remenice. Nečistoty stačí vyčistiť.
 3. Remeň na pohon kosačky môže byť spadnutý alebo poškodený. V prípadne, že je remeň pojazdu roztrhnutý, mohli ste ho kľudne stratiť pri kosení, takže v tomto priestore bude chýbať. V takomto prípade sa výmene nevyhnete. Spadnutý remeň stačí založiť na pôvodné miesto.
 4. Ďalšou závadou, kedy je nefunkčný pojazd na kosačke, sú záberové kolieska v zadných kolesách. Môžu byť vydraté, tieto treba vymeniť. Hrdzavé, znečistené alebo nadmerne namazané záverové kolieska stačí vyčistiť.
 5. Oprava pohonu kosačky vás neminie, pokiaľ je poškodená prevodovka pojazdu. Pokiaľ investujete do profi kosačky, je možná oprava pojazdu kosačky. Vo väčšine kosačiek sa však prevodovka neopravuje, v tom prípade pomôže iba výmena za novú. Často sa stáva, že je prevodovka iba v zlej polohe. Toto sa dá vyriešiť správnym nastavením.

Oprava pojazdu kosačky

 • Uvoľnené lanko s bowdenom viete napnúť aj doma.
 • Ak ide o jednoduché znečistenie častí okolo pohonu kosačky a klinového remeňa, viete si s opravou poradiť tiež sami. Stačí nečistoty odstrániť.
 • Zručnejší si viete založiť aj spadnutý klinový remeň.
 • Takisto si viete vyčistiť hrdzavé, znečistené alebo nadmerne namazané záverové kolieska v zadných kolesách.

Ak ani tak nefunguje pojazd na kosačke a ide o zložitejšiu opravu, vyhľadajte profesionálnu pomoc, kde servisní technici závadu identifikujú a opravia. Na základe diagnostiky je možné ešte pred odborným zásahom určiť, o koľko peňazí vás pokazený pojazd na kosačke odľahčí.

Kedy je vhodný čas na kontrolu kosačky

V našom servise v PREDOS-BB sa venujeme predsezónnemu servisu od 1. novembra do 15. marca. V tomto období je čas venovať sa všetkým častiam kosačky, ktoré si kontrolu zaslúžia. Kedykoľvek začnete kosiť, prípadne zbierať zvyšky po jarnej vertikutácii, máte stroj pripravený na prácu v dostatočnom predstihu. Nemusíte čakať na opravu kosačky počas sezóny aj niekoľko týždňov

Ako sa starať o kosačku

V spojitosti s tým, že vám nejde pojazd na kosačke, je najlepšou prevenciou pravidelné čistenie kosiacej časti po každom kosení. Ak si trúfate zložiť kryt remeňa pojazdu, vyčistite aj tento priestor.
Keďže budete pracovať okolo noža, dbajte na svoju bezpečnosť pri práci. Pokiaľ si na tento úkon netrúfate, dovezte kosačku priamo k nám alebo využite náš prevoz záhradnej techniky v mimosezónnom období.
V prípade ďalších otázok alebo ohľadom odbornej pomoci, nás neváhajte kontaktovať.

Servisné odporúčanie

Okrem predaja produktov sa venujeme servisu, oprave, či nastaveniu kosačiek, motorových píl, krovinorezov prípadne inej záhradnej techniky, ktoré vykonávame priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica. Malé stroje, čiže motorové kosačky, píly, krovinorezy, snehové frézy môžete doniesť do servisu kedykoľvek, bez nutnosti objednania. Väčšie stroje je nevyhnutné vopred objednať.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj e-mailom na [email protected] prípadne telefonicky na čísle 0918056173,

  V prípade, že nedvíhame telefón, obsluhujeme zákazníkov na predajni. Pre kontakt s nami zvoľte formulár alebo e-mail.

  Ponuka záhradnej techniky

  Profesionálny
  servis a oprava strojov

  Požičovňa záhradnej techniky

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

  Boris Lutica

  Boris Lutica

  Boris je náš mladší, no rovnako šikovný servisný technik, ktorý nadobudol servisnú prax popri svojom otcovi. Je prioritne zameraný na servis malých strojov, motorové píly, krovinorezy. Okrem servisných zručností využívame aj Borisove komunikačné prednosti, aktuálne pri prijímaní strojov do servisu.