Jeseň sa v záhradkách a okolo domu nesie prevažne v duchu príprav na zimu. Zbiera sa ovocie, neustále sa zbiera opadané lístie a naposledy sa kosí trávnik. Je to prevažne čas príprav palivového dreva, zber úrody, kompostovania záhradného odpadu. Pomaly sa blíži čas vegetačného kľudu a čas na zazimovanie vašej akumulátorovej záhradnej techniky.

 

 

Akumulátor do kosačky na prvom mieste

Zo všetkého najskôr venujte pozornosť batérií do kosačky, krovinorezu, motorovej píly, ktorá sa pred zazimovaním musí nabiť na 100%. Je to z toho dôvodu, že počas dlhej nečinnosti môže dochádzať ku strate energie. Pokiaľ nebude batéria plne nabitá, môže dôjsť k jej úplnému vybitiu, podbitiu a následne nezvratnému poškodeniu.

Rovnaké pravidlá platia o uskladnení akumulátora pre AKU kosačky Stihl, akumulátorové kosačky Stiga, ale aj pre AKU kasačky s pojazdom aj bez pojazdu. Vlastne pre všetky AKU stroje, ktoré používate v záhrade, či v lese.

 

“Vyberte preto batériu zo stroja a venujte jej pozornosť ako prvej, napojením na nabíjačku a nabitím na 100% kapacity.”

 

Správne nastavenie aj pre robotické kosačky

Podobný prístup pri zazimovaní odporúčame aj pre robotické kosačky. Akonáhle je batéria robota plne nabitá, vypnite automatický režim. Robotická kosačka potom počas aktívnej doby kosenia nevyhľadáva signál a sama sa prepne do stavu zimného spánku po niekoľkých dňoch neaktivity. U robotickej kosačky Stihl iMOW je to 14 dní neaktivity. Pri novších modeloch uvediete kosačku iMOW do spánku okamžite prostredníctvom funkcie „zimný spánok“, ktorú nájdete v nastavení robota.

 

 

Ak vlastníte robotickú kosačku, ktorá dokáže komunikovať s vašim mobilným telefónom, treba spraviť ešte jeden krok naviac. V nastavení sa musí kosačka prepnúť z režimu STANDARD do módu ECO, aby prostredníctvom komunikačného modulu neboli posielané žiadne dáta, a tým nedochádzalo k vybíjaniu batérie.

 

Čistenie AKU kosačky

Jesenné upratovanie v záhrade by sa malo končiť čistením záhradnej techniky. K jednotlivým častiam by ste mali pristupovať s opatrnosťou. Jednak, aby ste nepoškodili časti stroja, ale najmä aby ste sa nezranili na ostrých dieloch.

Čistenie vykonávajte kefou, prípadne vlhkou handričkou. Odporúčame použiť čistiace prípravky na záhradnú techniku, ktoré veľmi dobre uvoľňujú zvyšky zeleného materiálu usadeného na žacom ústrojenstve robota.

Akumulátorová ani robotická kosačka sa nesmie umývať tlakovou vodou z tlakového čističa ani pomocou záhradnej hadice!

Vlhkosť by sa mohla dostať do vnútornej časti kosačky, kde sa nachádza všetka elektronika a mohlo by dôjsť k vážnemu poškodeniu priamo vodou alebo následne koróziou. Oprava takéhoto neodborného zásahu by sa vám mohla veľmi predražiť.

Ďalej odporúčame skontrolovať celkový stav stroja a žacieho noža. Ak zistíte, že je niečo poškodené alebo že je žací nôž tupý či veľmi opotrebovaný, je vhodné vymeniť všetky diely čo najskôr, aby bola akumulátorová kosačka na jar pripravená v 100% stave.

 

Čo s akumulátorom a nabíjačkou?

Akumulátor odpojte od stroja a uložte samostatne. Nabíjačku odpojte od zdroja elektrickej energie a tiež zazimujte. Takto AKU záhradná technika a jej jednotlivé časti dokážu prečkať celú zimu. Odporúčame uskladniť batérie do kosačky a iných AKU strojov vo vnútorných priestoroch, na suchom mieste, kde teplota neklesne pod 5°C. Záhradná technika by mala byť skladovaná v prirodzenej polohe. Konkrétne kosačka s pojazdom, aj bez pojazdu, by mala byť v polohe na všetkých 4 kolesách.

 

 

Myslite na servis záhradnej techniky včas

Aj keď ste zručný a zvládate väčšinu servisných prác sami, je dobré svojej AKU technike čas od času dopriať kontrolu v autorizovanom servise. A to ideálne počas zimného voľna. V tej dobe totiž nie je v našich servisoch tak plno, ako počas hlavnej sezóny, a vaša kosačke dostane nadštandardnú starostlivosť.

 

„V čase najväčšej sezóny máme pokojne až 20 kosačiek na servis denne. Ideálny čas na servis a údržbu strojov záhradnej techniky je pritom od novembra do marca.”

 

Za viac ako 28 rokov praxe vidíme, že na zimné servis zatiaľ nie sú majitelia záhradnej techniky veľmi zvyknutí. Kosačku majú doma od jesene, ale až s prvou trávou na jar si spomenú na servis. A to je už dosť neskoro. Buďte prvý a rezervujte si svoj termín na servis ešte dnes.

Miroslav Mihók

Miroslav Mihók

Miro ako vedúci sekcie Záhrada býva v priamom a často prvom kontakte so zákazníkom. Rád poradí pri kúpe nových strojov i odporučí, ako sa o ne správne postarať. Zákazníci oceňujú hlavne Mirov prístup a odbornosť. Čerpá pritom z bohatých pracovných skúseností z obchodu a služieb, rovnako ako zo svojej záľuby v záhradnej technike a záhrade ako takej.

Súvisiace články