Túžite mať dokonale upravený trávnika? V našom článku vám prinášame 8 osvedčených tipov, ako si vybrať najlepšiu robotickú kosačku a dosiahnuť dokonalý trávnik bez námahy.

Pri výbere najlepšej robotickej kosačky pre vás je niekoľko faktorov, na ktoré by ste mali brať ohľad. Tu je niekoľko dôležitých tipov, na ktoré by ste sa pri výbere automatickej kosačky na trávu mali vziať do úvahy, aby ste získali ten vytúžený trávnik, na ktorý budete hrdí.

1. Veľkosť a tvar vášho trávnika

Rozmery a tvar vášho trávnika sú kľúčové pri výbere robotickej kosačky. Niektoré modely majú obmedzenia vzhľadom na veľkosť plochy, ktorú dokážu pokosiť. Zamerajte sa na kosačky, ktoré sú schopné pokosiť veľkosť vášho trávnika. Pri výbere kosačky je užitočné pozrieť sa na odporúčanú optimálnu plochu kosenia, nie na maximálnu plochu, ktorú výrobca uvádza.

Napríklad, niektoré modely sú optimálne pre plochy do 300 m², iné pre plochy do 650 m², ďalšie pre plochy do 1000 m² a niektoré dokážu pokosiť plochy až do 2000 m². Zvážte teda výber modelu robotickej kosačky vzhľadom k veľkosti vášho trávnika.

2.  Členitosť terénu

Pri výbere berte ohľad na váš terén – sklon, terénne prekážky či prepadnuté miesta. V základe ponúka robotická kosačka STIHL svahovú dostupnosť 35%, čo je stúpanie 3,5m na vzdialenosti 10m. Stredná trieda zvládne 40%. Najlepšia robotická kosačka si poradí až so 45%-vým sklonom svahu.
Terénne prekážky tvoria skalky, stromy a kry alebo rôzne členenia, kde by sa kosačka nemusela dostať. Prepadnuté miesta môžu robiť prekážku pri daždivom počasí, môžu byť plné vody…

Môže robotická kosačka kosiť v noci?

3. Jednoduchosť používania automatickej kosačky a jej údržba

Každá značka a model majú svoje špecifické úpravy a nastavenie. Skontrolujte, či je kosačka jednoduchá na ovládanie a nastavenie aj pre vás. Mala by mať prehľadné užívateľské rozhranie a intuitívne ovládanie. Rovnako dôležitá je aj jednoduchosť údržby, vrátane čistenia a servisu.

Najjednoduchšie automatické kosačky sa zapínajú tlačidlom ŠTART / STOP. Stredná trieda je programovateľná a najvyššie rady majú odnímateľný displej, kde pri kosení zložitých plôch chodíte s kosačkou ako s “autíčkom na ovládanie” – rada 6 od STIHL.

4. Výkon a výdrž batérie

Skúste získať informácie o výkone a výdrži batérie kosačky. Uistite sa, že je dostatočne silná na to, aby efektívne pokosila váš trávnik a že má dostatočnú kapacitu batérie na dokončenie práce bez potreby častého nabíjania. Základné kosačky do 300 m² majú výdrž batérie na nabitie cca 30 minút. Stredná rada má výdrž batérie na nabitie 60 minút. Najvyššia rada Stihl robotickej kosačky, pre optimálnu plochu 2000 m² má výdrž batérie na nabitie až 150 minút.

  • Zaujíma vás, či kosiť s robotickou kosačkou ráno, na poludnie alebo dokonca v noci? Rady, kedy kosiť trávnik si môžete prečítať TU.

5. Inštalácia a zabudovanie vodiaceho drôtu

Väčšina robotických kosačiek na úvod vyžaduje správne nastavenie, inštaláciu a testovacie spustenie. S montážou robotickej kosačky vám radi pomôžeme.
Otázkou je, či kábel zakopať alebo len ukotviť do trávy? Pokiaľ robíte jarnú, prípadne letnú vertikutáciu, odporúčame vodiaci drôt zapracovať do zeme okolo trávnika a to najmenej 2 a maximálne 5cm do hĺbky. Pokiaľ trávnik neprevzdušňujete, stačí kábel ukotviť kolíkmi na trávnik a do týždňa prerastie trávou.

6. Dostupnosť servisu a náhradných dielov

Robotická kosačka býva v prevádzke väčšinu roka. Odporúčame pri jej výbere zohľadniť možnosť servisu a nákupu náhradných dielov. Zvážte výber vhodnej robotickej kosačky, ktorá má stabilné pokrytie servisných centier aj vo vašom okolí. Výhodou bude nielen dlhá životnosť, ale aj trvalá dostupnosť náhradných dielov v prípade menších opráv, ktoré k aktívnej práci v záhrade patria.

Pred nákupom si teda zistite, ako sú servis a náhradné diely dostupné pre danú značku robotickej kosačky vo vašom regióne. Je dôležité mať istotu, že v prípade potreby opráv alebo údržby budete mať možnosť získať potrebnú pomoc prípadne náhradné diely.

7. Aktualizácie softvéru / aplikácia / GPS

V prípade robotickej kosačky ide o inteligentné zariadenie. Dbajte preto pri výbere na možnosti aktualizácie softvéru. V prípade značky Stihl ide o aplikáciu iMow. Užitočným doplnkom je možnosť pripojenia na GPS signál a to nielen z dôvodu odcudzenia, aj v prípade, že sa kosačka dostane mimo vymedzeného územia.

S vašou robotickou kosačkou ste v spojení

Máte radi veci pod kontrolou? Robotické kosačky STIHL iMow vám to umožnia. Sú vybavené modulmi pre mobilnú komunikáciu a zisťovanie polohy. Pomocou mobilnej aplikácie môžete napríklad spustiť alebo ukončiť kosenie, nastaviť plán kosenia alebo sledovať štatistiky. Automatická kosačka s vami komunikuje aj opačným smerom. Aplikáciu si môžete bezplatne stiahnuť do svojho mobilného telefónu alebo tabletu v AppStore alebo v GooglePlay. Robotická kosačka je vybavená integrovanou SIM kartou, takže nie je potrebná ďaľšia zmluva s operátorom a počas celej doby užívania je jej pripojenie k operátorovi zadarmo.

8. Kvalita a renomé značky

Značka robotickej kosačky je ďalším dôležitým faktorom pri výbere. Zamerajte sa na značky s dobrou reputáciou a kvalitnými výrobkami. Kvalitná robotická kosačka od renomovanej značky vám poskytne spoľahlivosť a dlhú životnosť.

Súhrn na záver

Pri výbere robotickej kosačky je dôležité zvážiť veľkosť kosenej plochy, príslušenstvo, výkon, dostupnosť servisu a náhradných dielov, kvalitu značky, cenu a recenzie od ostatných užívateľov. Tieto faktory vám môžu pomôcť pri výbere vhodnej robotickej kosačky pre váš trávnik. Je dôležité vybrať model, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a podmienkam, aby ste dosiahli upravený trávnik podľa vašich predstáv.

Servisné odporúčanie

Okrem predaja produktov sa venujeme servisu, oprave, či nastaveniu kosačiek, motorových píl, krovinorezov prípadne inej záhradnej techniky, ktoré vykonávame priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica. Malé stroje, čiže motorové kosačky, píly, krovinorezy, snehové frézy môžete doniesť do servisu kedykoľvek, bez nutnosti objednania. Väčšie stroje je nevyhnutné vopred objednať.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj e-mailom na [email protected] prípadne telefonicky na čísle 0918056173,

  V prípade, že nedvíhame telefón, obsluhujeme zákazníkov na predajni. Pre kontakt s nami zvoľte formulár alebo e-mail.

  Ponuka záhradnej techniky

  Profesionálny
  servis a oprava strojov

  Požičovňa záhradnej techniky

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

  Ondrej Demeter

  Ondrej Demeter

  Ondrej je novou nástupníckou generáciou vo vedení firmy. Venuje sa manažovaniu interného tímu i strategickému rozvoju celej spoločnosti. Má na starosti optimalizáciu interných procesov, tvorbu obchodných stratégií a dohľad nad ich napĺňaním. Jeho vstup do firmy zároveň priniesol rozšírenie portfólia produktov a služieb o divíziu Bývanie.