V dnešnom uponáhľanom svete si väčšina ľudí praje vychutnať si svoj čas v záhrade a nie sa venovať zdĺhavým úlohám, ako je zalievanie a zavlažovanie rastlín.

Za zmienku stojí aj upršané počasie, či prívalové dažde, ktoré nám často zatápajú pivnice, zberné nádrže či garáže  Preto je záhradné čerpadlo nevyhnutným nástrojom, nielen počas horúcich a suchých letných mesiacov. Ak ste sa rozhodli investovať do záhradného čerpadla, je dôležité mať na pamäti niekoľko kľúčových faktorov pri výbere toho správneho pre vašu záhradu.

1. Účel čerpadla

Pred kúpou čerpadla je potrebné zvážiť, na aký účel ho budete používať. Potrebujete čerpať pitnú vodu, odčerpávať špinavú vodu alebo len zavlažovať záhradu?

2. Zdroj vody

Je dôležité premyslieť, odkiaľ bude čerpadlo čerpať vodu. Zdrojom vody rozumieme studňu, žumpu alebo nádrž čo ovplyvní výber vhodného typu čerpadla.

3. Objem vody

Zohľadnite množstvo vody, ktoré budete potrebovať prečerpať. Závisí to od veľkosti vašej záhrady a potrebnej plochy, ktorú chcete zavlažovať, prípadne veľkosti nádrže alebo septika, z ktorých potrebujete prečerpať vodu

4. Typ čerpadla

Existuje niekoľko typov záhradných čerpadiel, ako sú čerpadlá so sacou schopnosťou, tlakové ponorné čerpadlá, kalové čerpadlá a domáce vodárne. Vždy vyberajte typ čerpadla, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám a podmienkam, a účelu, na ktorý ho potrebujete. Kľudne sa môže stať, že budete potrebovať viac rôznych čerpadiel.

5. Výkon a tlak

Dôležitým faktorom je aj výkon a tlak čerpadla. Zistite, či je dostatočný pre požadované účely. Výkon by mal zvládnuť potrebné množstvo vody a tlak by mal byť dostatočný na jej rozvod.

Čerpadlá so sacou schopnosťou sú povrchové čerpadlá s benzínový alebo elektrickým motorom. Ich sacia výška sa pohybuje okolo 7 metrov.

Tlakové ponorné čerpadlá čerpajú vodu z hĺbky až do 90 metrov a ich výkon má od 2 do 3 barov. Môžu byť aj jednoduché, určené na čerpanie vody zo sudov s výtlakom do 18 metrov.

Kalové čerpadlá prečerpávajú špinavú vodu s pevnými časticami s veľkosťou aj 30 mm. Kalové čerpadlá bežne čerpajú od 100 litrov  za minútu až po tie výkonné, ktoré dokážu prečerpať až 300 litrov vody za minútu. Ich sacia výška sa pohybuje len do 10 – 15 metrov. Pre použitie v septiku sú vybavené nožom.

Domáce vodárne zabezpečujú trvalý prietok a sú schopné sa zapínať a vypínať automaticky. Je možné ich využiť pri domácich rozvodoch vody, teda pri umývaní, sprchovaní či napúšťaní WC. Ich maximálna výtlačná výška je do 40 metrov a tlak okolo 1,5 baru.

6. Údržba a trvanlivosť

Pred kúpou zistite, aká je údržba čerpadla a akú životnosť má. Niektoré čerpadlá vyžadujú pravidelnú údržbu, ako je čistenie alebo výmena filtra.

7. Filtrovanie

Ak je pre vás dôležitá čistota vody, zvážte čerpadlo s filtrom, ktorý zachytí nečistoty a udrží vodu čistú.

8. Hlučnosť

Ak plánujete umiestniť čerpadlo blízko obytných oblastí, mali by ste zvážiť jeho hlučnosť a vybrať čerpadlo s nízkou hlučnosťou.

9. Spotreba energie

Zvážte energetickú efektívnosť čerpadla a jeho spotrebu energie, najmä ak bude čerpadlo prevádzkované často.

10. Dostupnosť náhradných dielov

Pred kúpou overte, či sú k dispozícii náhradné diely pre dané čerpadlo, aby sa v prípade potreby dali jednoducho získať.

S týmito faktormi by ste mali byť pripravení rozhodnúť sa pre čerpadlo, ktoré najlepšie vyhovuje potrebám vašej záhrady. Investícia do kvalitného záhradného čerpadla vám môže ušetriť čas a energiu, zatiaľ čo vaša záhrada bude krásne kvitnúť.

Servisné odporúčanie

Okrem predaja produktov sa venujeme servisu, oprave, či nastaveniu kosačiek, motorových píl, krovinorezov prípadne inej záhradnej techniky, ktoré vykonávame priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica. Malé stroje, čiže motorové kosačky, píly, krovinorezy, snehové frézy môžete doniesť do servisu kedykoľvek, bez nutnosti objednania. Väčšie stroje je nevyhnutné vopred objednať.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Ponuka záhradnej techniky

  Profesionálny
  servis a oprava strojov

  Požičovňa záhradnej techniky

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

  Miroslav Mihók

  Miroslav Mihók

  Miro ako vedúci sekcie Záhrada býva v priamom a často prvom kontakte so zákazníkom. Rád poradí pri kúpe nových strojov i odporučí, ako sa o ne správne postarať. Zákazníci oceňujú hlavne Mirov prístup a odbornosť. Čerpá pritom z bohatých pracovných skúseností z obchodu a služieb, rovnako ako zo svojej záľuby v záhradnej technike a záhrade ako takej.

  Súvisiace tipy a návody