Kúpeľňa je miestom relaxácie, a rozhodnutie o tom, akú vaňu si vybrať, môže zásadným spôsobom ovplyvniť vaše skúsenosti s kúpaním. Pri výbere vane do kúpeľne je dôležité začať tým, že si premyslíte niekoľko kľúčových faktorov. V prvom rade môže byť užitočné rozlíšiť tieto faktory do troch kategórií: veľkosť, materiál a funkcie.

Veľkosť priestoru a veľkosť vane

1. Rozmery kúpeľne

Prvý faktor pri rozhodovaní je veľkosť kúpeľne. Ak máte malú kúpeľňu, je dôležité zvážiť kompaktné vane, ktoré sa do priestoru zmestia a využijú ho efektívne. Vaňa do kúpeľne v tomto prípade môže byť optimálnou voľbou, najmä ak je ide o kúpeľňovú vaňa malých rozmerov. Pri výbere veľkosti vane rozumne zvažujte, aké vysoké osoby ju budú využívať a podľa toho zvoľte rozmer. Pri veľkých výškových rozdieloch členov rodiny vám zostáva iba dohodnúť sa 😊

2. Počet osôb, ktoré budú vaňu používať

Ak kúpeľňu využíva viac osôb naraz a priestor vám to dovolí, môže byť vhodné zvážiť vaňu pre dvoch. Kúpeľňa s vaňou pre dvoch môže poskytovať dostatok priestoru pre komfortné kúpanie dvoch ľudí naraz, čo je napr. vaňa 190×120 cm To isté platí, pokiaľ hľadáte vaňu pre deti a chcete v nej kúpať dvoch drobcov naraz. Tu hľadajte vaňu, ktoré nemá skosenia po oboch stranách. Skosenia skôr vnútorný priestor vane zmenšia.

3. Celkový dizajn kúpeľne

Dizajn kúpeľne je podstatný, preto rôzne štýly a dizajny, ako moderné, klasické, minimalistické alebo luxusné, môžu ovplyvniť váš výber. Vždy prihliadajte aj na atribút celkového dizajnu kúpeľne.

4. Rozdelenie vaní podľa veľkosti – rozmery vaní

 • Malé vane od 105×70
 • Štandardné sú rozmery sú 150×70, 160×70, 170×70.
 • Vane pre dvoch v rozmeroch až 190×120
 • Koľko je celková výška vane? Normálna hĺbka samotnej vane je v rozmedzí 41 – 47 cm. Tu nezabudnite na sifón a nohy k vani, ktoré sú pod vaňou. Preto k vani treba pripočítať aj tieto komponenty. To znamená, že celková výška vane štandardných vaní je cca 60cm.
 • Nízke vane. Na trhu nájdete aj nízke vane, ktorých celková výška je 45 cm a 47 cm. Vnútorná hĺbka takýchto vaní začína na 33 centimetroch

5. Rozdelenie vaní podľa tvaru

 • Klasická obdĺžniková vaňa do rohu, tie začínajú na rozmeroch od 105×70 cm. Najštandardnejšie sú rozmery, vaňa 150×70, vaňa 160×70, vaňa 170×70. Rozmery sa môžu pohybovať až k 180×80 či 185×90.
 • Rohová vaňa do kúpeľne, napr. vaňa 135×135 a väčšia, je vaňa s rovnakými stranami a osádza sa do rohu.
 • Asymetrická vaňa má rôzne dĺžky strán, rozmery začínajú na 150×80 cm a takisto sa osádzajú do rohu miestnosti.
 • Voľne stojaca vaňa. Väčšinou ide o klasické rozmery v dĺžkach okolo 170 cm. Nezabudnite, že pre tento typ vane potrebujete dostatočný priestor. Niektoré viete jednou stranou oprieť ku stene, máte teda voľne stojacu vaňu k stene. Prípadne si vyberiete voľne stojacu vaňu do rohu. Vždy ide o vaňu kapotovanú, teda vaňu s integrovaným panelom.

Materiál vane

1. Akrylátová vaňa vs. smaltovaná vaňa

Materiál vane má veľký vplyv na jej vzhľad, trvanlivosť a hlavne údržbu. Akrylátové vane sú ľahké a izolujú teplotu dobre, zatiaľ čo smaltovaný plech je trvanlivý, ale ťažší a hlavne lepšie akumuluje teplo. Pozor si dávajte na plastové vane s akylátovým nástrekom. Tieto sú oproti 100% – ným akylátovým vaniam neopraviteľné.

2. Ktorý materiál použiť aby mi rýchlo nevyhladla voda?

Je to skoro nepodstatné, keďže až 80% tepla odchádza hladinou. Ak chcete čo najdlhšie udržať teplo, možnosťou je smaltovanú vaňu zaizolovať izolačnými pásmi alebo do vane použiť polyuretánové vložky.

3. Estetika vs. Funkcionalita

Zvážte, či je pre vás dôležitejšia estetická stránka vane alebo jej praktické vlastnosti. Niektoré materiály sa ľahšie čistia a udržiavajú.

4. Čistenie vane

Čistenie vane môžete realizovať podobne ako čistenie sprchovej vaničky. Viac sa dočítate TU.

5. Renomovaný výrobca vaní

Vaňu vyberajte od renomovaného výrobcu s dlhoročnou tradíciou a prítomnosťou na trhu. Zavedené značky majú často vyššiu kvalitu a poskytujú spoľahlivosť a záruku. Takisto je predpoklad dlhodobej dostupnosti servisných dielov ako madlá k vani, opravná sada k vani a podobne.

6. Oprava kúpeľňovej vane 

Funkcie vaní

1. Hydromasáž a vzduchové trysky

Pre relaxáciu, môže byť pre vás dôležité mať vaňu s hydromasážnym systémom alebo vzduchovými tryskami. Tu však nezabúdajte na pravidelné čistenie hydromasážneho systému, ktoré je nutné ak aj vaňu nepoužívate.

2. Vaňa so sprchovým kútom

Ak máte obmedzený priestor a chcete sa kúpať ale rovnako preferujete aj sprchovanie, môže byť pre vás ideálna kombinácia vane a sprchového kútu. V tomto prípade ide často o kombináciu bežnej vane s dodatočne zabudovanou vaňovou zástenou.

3. Vaňa s dvierkami

Vaňa s dvierkami je ideálna pre ľudí so zníženou pohyblivosťou, ako sú starší ľudia alebo jedinci so zdravotnými obmedzeniami. Nemusíte dvíhať nohy nad okraj vani, čo je často 60 cm, čo môže byť pre niekoho náročné.

4. Bezpečnosť pri kúpaní

Kúpeľni, kde sa zdržujú deti alebo starší ľudia, zvážte vane s protišmykovým povrchom či rukoväťami na zvýšenie bezpečnosti.

Výber vane do kúpeľne môže byť náročný, ale tým, že začnete týmito základným rozdelením týkajúcim sa veľkosti, materiálu a funkcií, ste na dobrej ceste k výberu ideálnej vane pre vašu kúpeľňu. Nezabudni zvážiť aj svoj rozpočet a osobné preferencie pri tomto dôležitom rozhodovaní. Pri hľadaní vane do kúpeľne sa kľudne obráťte na odborníkov, ktorý vám s výberom radi poradia.

3D návrh kúpeľne

Radi by ste videli svoju kúpeľňu ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie?
Nechajte si vytvoriť 3D vizualizáciu vašej kúpeľne našimi odborníkmi. Expresné vybavenie požiadaviek našich klientov, je pre nás samozrejmosť.
Pomôžeme vám upresniť si predstavu o detailoch, kombinácii materiálov a rozložení prvkov a to  priamo u nás v showroome PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica, prípadne online.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Sortiment vybavenia do kúpeľne

  Vizualizácia interiéru

  Tipy a návody pre domácnosť

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 0917217845.

  Karolína Demeterová

  Karolína Demeterová

  Karolína je odbornou konzultantkou a vedúcou časti Bývanie so zameraním na B2B zákazníkov a budovanie obchodných partnerstiev. Zabezpečuje dizajnové a technické poradenstvo pre zákazníkov, 3D vizualizácie, ako aj rozširovanie sortimentu na základe potrieb a požiadaviek zákazníkov.

  Súvisiace tipy a návody