Doba čítania 5 minút

Predstavte si, ako po dlhom a namáhavom dni kročíte do svojej kúpeľne, pripravení na chvíľu odpočinku a relaxácie vo vašej obľúbenej vani. Či hľadáte útočisko pred stresom alebo len priestor, kde si doprajete pár minút pre seba, veľkosť a a vhodný rozmer vane má zásadný význam. Ako však zvoliť tú správnu veľkosť vane pre vašu kúpeľňu?

Celkovému výberu vaní sme sa venovali v článku Ako vybrať vaňu do kúpeľne: kľúčové faktory. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme bližšie na rozmery vaní, ktoré výrazne ovplyvnia nielen vzhľad, hlavne funkčnosť celej kúpeľne. Preberieme aj rôzne aspekty vrátane výšky vaňovej batérie, výšky vane od podlahy a iné dôležité parametre.

Pri výbere správnej vane pre vašu kúpeľňu je mnoho aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Nejde len o estetický vzhľad, ale aj o praktickosť a komfort. Priblížime vám, ako zohľadniť veľkosť vášho priestoru a zároveň nájsť tú pravú vaňu, ktorá bude spĺňať všetky vaše potreby a predstavy.

Rozdelenie vaní podľa veľkosti

Malé vane

Ak máte obmedzený priestor, malé vane sú ideálnou voľbou. Ich rozmery sa pohybujú od 105×70 cm. Často sa používajú ako vaňa v práčovni, prípadne sa kombinujú so sprchovými kútmi.

Štandardné rozmery vane

Pre pohodlný kúpeľ štandardne vysokých osôb je vhodné začať na dĺžke 150 cm. Štandardné vane majú rozmery 150×70, 160×70 a 170×70 cm. Sú vhodné pre väčšinu kúpeľní, dosť často sa používajú.

Veľké vane

Ich rozmery sú väčšie ako pri štandardných vaniach, často viac ako 180×80 cm.

Vane pre dvoch

Ak máte radi pohodlie a máte k dispozícii dostatok miesta, môžete zvážiť vane pre dvoch s rozmermi až 190×120 cm.

Celková výška vane

Pri určovaní výšky vane je dôležité zohľadniť nielen samotnú vaňu, ale aj sifón a nohy k vani, ktoré sú pod ňou. Hĺbka samotnej vane sa pohybuje v rozmedzí od 41 do 47 cm, a tak celková výška vane štandardných vaní je približne 60 cm. Pri optimálnom osadení aj 55 cm.

Nízke vane

Na trhu sú dostupné aj nízke vane s vnútornou hĺbkou od 33 cm a s celkovou výškou 45 cm. RADA OD NÁS: V prípade, že staviate dom a chcete mať aj tak štandardne hlbokú vaňu ale s nižšou celkovou výškou, môžete ju osadiť na základový betón bez poteru a poter dotiahnete len po vaňu (nie pod vaňu). V závislosti od výšky poteru sa môžete dostať tiež na celovú výšku vane okolo 45 cm.

Výška vaňovej batérie

Odporúčaná vzdialenosť vaňovej batérie od hornej hrany vane je cca 25 cm (zdroj: Kludi GmbH & Co. KG). Preto je dobré si vyberať vaňu vopred, aby inštalatér počítal s výškou vane a podľa toho urobil výšku vývodov vody pre vaňovú batériu. Vodorovné umiestnenie vaňovej batérie od rohu vane sa tiež môže líšiť od typov vaní.

RADA OD NÁS: V prípade, že potrebujete odsadiť vaňu od steny na ktorej je batéria, nezabúdajte, že bežná dĺžka výtoku vaňovej batérie je cca 15 cm.

Kompletného sprievodcu na výber vaňovej batérie nájdete TU.

Rozdelenie vaní podľa tvaru

Klasické obdĺžnikové vane

Tieto vane majú rozmery malej vane 105×70 cm a sú štandardnou voľbou pre väčšinu kúpeľní. Okrem toho sú k dispozícii aj väčšie a širšie verzie, ako je 180×80 cm alebo 185×90 cm.

Rohové vane

Ak máte dostatočný priestor, môžete zvážiť rohovú vaňu, ktorá sa osádza do rohu miestnosti. Rozmery rohových vaní začínajú od 135×135 cm.

Asymetrické vane

Tieto vane majú rôzne dĺžky strán a začínajú na 150×80 cm. Sú tiež vhodné na osadenie do rohu kúpeľne.

Voľne stojace vane

Voľne stojace vane majú klasické rozmery okolo 170 cm, ale vyžadujú dostatočný priestor. Môžete ich umiestniť do stredu miestnosti alebo do rohu, a niektoré z nich dokonca oprieť o stenu.

Pri výbere vane je dôležité zohľadniť dostupný priestor, štýl kúpeľne a vaše individuálne preferencie.
Rozmery vane hrajú kľúčovú úlohu pri dosiahnutí optimálneho vzhľadu a pohodlia vo vašej kúpeľni, a preto je dôležité starostlivo vybrať tú správnu veľkosť.

Ak sa rozhodnete pre renováciu kúpeľne a výmenu vane, uistite sa, že ste zohľadnili tieto dôležité informácie o rozmeroch vaní. To vám pomôže vybrať si vaňu, ktorá bude nielen vizuálne príťažlivá, ale aj praktická, prípadne sa obráťte na našich odborníkov, ktorí vám aj s výberom vhodnej veľkosti vane radi poradia.

3D návrh kúpeľne

Radi by ste videli svoju kúpeľňu ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie?
Nechajte si vytvoriť 3D vizualizáciu vašej kúpeľne našimi odborníkmi. Expresné vybavenie požiadaviek našich klientov, je pre nás samozrejmosť.
Pomôžeme vám upresniť si predstavu o detailoch, kombinácii materiálov a rozložení prvkov a to  priamo u nás v showroome PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica, prípadne online.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Sortiment vybavenia do kúpeľne

  Vizualizácia interiéru

  Tipy a návody pre domácnosť

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 0917217845.

  Karolína Demeterová

  Karolína Demeterová

  Karolína je odbornou konzultantkou a vedúcou časti Bývanie so zameraním na B2B zákazníkov a budovanie obchodných partnerstiev. Zabezpečuje dizajnové a technické poradenstvo pre zákazníkov, 3D vizualizácie, ako aj rozširovanie sortimentu na základe potrieb a požiadaviek zákazníkov.

  Súvisiace tipy a návody