7 min. čítania

Obklady a dlažby zohrávajú dôležitú úlohu v každom dome, nielen z estetického hľadiska, ale aj z funkčného hľadiska. Pri výbere týchto materiálov je dôležité zohľadňovať nielen vaše osobné preferencie, ale aj konkrétne požiadavky pre jednotlivé časti vášho domu. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa zorientovať pri výbere obkladov a dlažieb pre kúpeľňu, ale aj kuchyňu, interiér či exteriér.

Obklad do kúpeľne

Kúpeľňa je miestom, kde sa spája funkcia a dizajn. Pri výbere obkladov pre kúpeľňu je dôležité zohľadňovať nasledujúce faktory:

 • Vlhkosť a odolnosť: V kúpeľni je vysoká vlhkosť, preto je dôležité vybrať obklady odolné voči vlhkosti. Všetky keramické obklady sú vhodné do vlhkého prostredia. V prípade, že sa vám zapáči v kúpeľni iný povrch, napríklad betónová stierka do kúpeľne, buďte obozretní pri výbere. Musí spĺňať podmienku, že je táto stierka vhodná do kúpeľne. To isté platí pri použití dreva a kompozitných materiálov.
 • Bezpečnosť v kúpeľni: Dbajte aby dlažba do kúpeľne mala vhodný protišmykový povrch, aby ste predišli úrazom.
 • Štýl a dizajn: Vyberte obklady a dlažby, ktoré zodpovedajú vášmu osobnému štýlu a vytvárajú príjemnú atmosféru. Často sa používajú jednofarebné povrchy kombinované s drevodekorom, prípadne imitácie prírodných materiálov. Existujú však aj iné kombinácie či imitácie povrchov.
 • Umiestnenie kúpeľne: Pre malý priestor treba vybrať malý formát obkladu alebo dlažby. U nás v PREDOS-BB to považujeme za mýtus. Formát je skôr výber vkusu a dizajnu, prípadne technologických možností výrobcu a obkladača. Obecne platí, čím menej škár, tým menej miesta na zanesenie špinou a takisto čím väčší formát vám do priestoru vojde, tým viac si opticky zväčšite priestor. Samozrejme záleží aj od povrchu a farby. Stačí, pokiaľ je na ploche aspoň jeden obklad prípadne dlažba celá a ostatné môžu byť dorezané. Viac o optickom zväčšení priestoru nájdete v článku: 8 tipov ako opticky zväčšiť kúpeľňu

Obklad a dlažba do kuchyne

Kuchyňa je centrom rodinného života, a preto je dôležité, aby obklady a dlažby boli praktické, esteticky príjemné ale aj odolné:

 • Odolnosť nielen voči škvrnám: Toto platí nielen pre obklad za kuchynskú linku ale aj pre dlažbu do kuchyne. V kuchyni sa často pracuje s potravinami, preto vyberte obklady a dlažby, ktoré sú odolné voči škvrnám a ľahko sa čistia. Dôraz venujte aj škáram. Buď vyberte veľký formát obkladu a dlažby, kde ich budete mať menej. Prípadne pomôže vhodná škárovačka / ľudovo špárovačka vhodná do zaťažovaných priestorov.
 • Trendy a dizajn: Vzhľadom k tomu, že kuchyňa slúži nielen na varenie, ale aj ako miesto stretávania rodiny a priateľov, môžete si vybrať obklady, ktoré odrážajú aktuálne dizajnové trendy.

Dlažba do interiéru

Pre interiérové použitie je dôležité venovať pozornosť nasledujúcim aspektom:

 • Estetika a štýl dlažby do interiéru: Vyberte dlažbu, ktorá doplní interiér vášho domu a bude harmonizovať s ostatnými prvkami. Pokiaľ máte dlažbu použitú v celom byte, priestor zjednotíte použitím rovnakej dlažby.
 • Pohodlie a tepelná izolácia: Pre obývacie miestnosti a spálne môže byť dôležitá tepelná izolácia a pohodlie pri chôdzi. Pri podlahovom kúrení je najideálnejšia gresová dlažba a to pre svoju kumulačnú schopnosť. S vhodnou podložkou môže použiť aj kvalitné laminátové podlahy, prípadne kompozitné a vinylové podlahy. Z laminátových, kompozitných a vinylových podláh vyberajte aj vtedy, keď máte klasické radiátorové kúrenie.
 • Rozmer dlažby do interiéru a jej vzor: Zvážte rozmer a vzor dlažby podľa veľkosti miestnosti a vašich estetických preferencií. Štandardom je dnes dlažba 60×60 a dlažba 120×60

Dlažba do exteriéru

Ak hľadáte obklady pre vonkajšie priestory, ako sú terasy alebo záhrady, určite nezabudnite na:

 • Odolnosť voči poveternostným podmienkam: Dlažba do exteriéru by mala byť odolná voči dažďu, slnku a mrazu. Túto podmienku spĺňa gresová dlažba tým, že je najhutnejšia.
 • Protišmykový povrch: Zvoľte dlažby s protišmykovým povrchom, aby ste predišli úrazom. Tu však platí, čím lepší protišmyk, tým zložitejšia údržba.
 • Rozmer: Hrá skôr estetickú úlohu. Takisto sa používajú dlažby 60×60 cm v hrúbke 1 cm ale aj 2 cm dlažby. Toto je vhodná dlažba na terče
 • Prirodzený vzhľad: Mnohí ľudia preferujú dlažby, ktoré pripomínajú prírodné materiály, ako je kameň, drevo prípadne betón
 • Dlažba na schody: Osobitnú pozornosť venujte výberu dlažby na schody. Takisto musí vynikať prostišmykom, najlepšie na celej ploche.

Technologické postupy pri výrobe obkladov a dlažieb

Pri výbere obkladov a dlažieb vás môžu zaujímať aj technologické aspekty:

 • Keramické vs. porcelánové obklady: Porcelánové obklady či porcelánové dlažby sú obvykle odolnejšie a menej náchylné na poškodenie než keramické obklady. Sú samozrejme aj tvrdšie. Oproti keramike vynikajú minimálnou, skoro až nulovou nasiakavosťou, čo z nich robí mrazuvzdorné dlažby. Hľadajte ich ako gresové dlažby.
 • Digitálna tlač a vzory: Moderné technológie umožňujú vytvárať realistické vzory a textúry, čo otvára široké možnosti dizajnu.
 • Rektifikované dlažby: Ide o presne brúsené obklady alebo dlažby. Sú to vlastne „naformátované“ platne na presný rozmer. Ich výhodou je, že škára pri ich pokladaní je menšia ako pri obklade / dlažbe, ktorý je iba lisovaný. Šírka škáry sa môže líšiť podľa použitia t.j. iné škáry sú na obklade, iné na dlažbe a iné v exteriéry.

Viac o škárovaní obkladu sa dozviete v článku: Ako na škárovanie dlažby a obkladu v kúpeľni.

 • Renomovaný výrobca: Tohto spoznáte tak, že vám ponúkne rovnaký dizajn na rôzne povrchy. Rovnakú dlažbu máte na vonkajších schodoch, vo vstupnej chodbe, vo WC ale aj v obývačke. Rôzne sú len typy povrchu a formáty.
 • Ekologické dlažby: Do popredia sa dostávajú dlažby vyrobené s ohľadom na životné prostredie a použitie recyklovateľných materiálov.

Záver

Pri výbere obkladov a dlažieb pre váš domov je dôležité zohľadniť mnoho rôznych faktorov, vrátane lokality, účelu a vašich osobných preferencií. Dôkladný výber vám pomôže vytvoriť krásny a funkčný priestor, ktorý bude slúžiť vašim potrebám po mnoho rokov.

Nezabudnite, že každý projekt je jedinečný, a preto je dôležité konzultovať svoje potreby s odborníkom na obklady a dlažby, ktorý vám pomôže nájsť to najlepšie riešenie pre váš domov.

3D návrh kúpeľne

Radi by ste videli svoju kúpeľňu ešte predtým, než sa pustíte do rekonštrukcie?
Nechajte si vytvoriť 3D vizualizáciu vašej kúpeľne našimi odborníkmi. Expresné vybavenie požiadaviek našich klientov, je pre nás samozrejmosť.
Pomôžeme vám upresniť si predstavu o detailoch, kombinácii materiálov a rozložení prvkov a to  priamo u nás v showroome PREDOS-BB, Kremnička 8, Banská Bystrica, prípadne online.

Objednajte si servisný zásah

   

   

  Kontaktné informácie

  PREDOS-BB, s.r.o.
  Kremnička 8
  974 01 Banská Bystrica

  Na servis sa môžete objednať aj telefonicky na čísle 048/4162349, prípadne e-mailom na [email protected].

  Pre servis a opravu záhradnej techniky v okrese Brezno je nutné dohodnúť si servis s obchodným zástupcom pre tento región na telefónnom čísle 0918056173.

  Sortiment vybavenia do kúpeľne

  Vizualizácia interiéru

  Tipy a návody pre domácnosť

  POTREBUJETE SA PORADIŤ?

  NAPÍŠTE NÁM

  Pošlite nám e-mail na [email protected].

  ZAVOLAJTE NÁM

  Kontaktujte nás na čísle 0917217845.

  Karolína Demeterová

  Karolína Demeterová

  Karolína je odbornou konzultantkou a vedúcou časti Bývanie so zameraním na B2B zákazníkov a budovanie obchodných partnerstiev. Zabezpečuje dizajnové a technické poradenstvo pre zákazníkov, 3D vizualizácie, ako aj rozširovanie sortimentu na základe potrieb a požiadaviek zákazníkov.

  Súvisiace tipy a návody