Škárovanie dlažby a obkladu v kúpeľni je pre mnohých majstrov triviálna záležitosť. Každý z nich má vlastnú techniku pri škárovaní a postup prác, ale aj špeciálne ťahy a rukopis, ktorý vkladajú do každej realizácie kúpeľne. Určite vám všetci potvrdia, že v prvom rade je dôležité vybrať si k obkladom a dlažbe vhodný škárovací materiál a dať si záležať na prevedení.

Moderné škárovacie hmoty majú oveľa lepšie mechanické vlastnosti a vyššiu trvanlivosť. Vybrať si môžete buď cementové alebo na báze epoxidových živíc. Na výber máte širokú paletu farieb, čo vám umožní ľahšie zladenie s vybraným obkladom, či dlažbou a zároveň tak docieliť požadovaný estetický efekt.

 

Dôležitosť izolačnej stierky

Aj na oko nepatrný, no dlhotrvácny prienik vody pod obkladový materiál vie v podkladovej konštrukcii spôsobiť nemalé problémy. Škárovacia malta je síce vodeodolná, no pokiaľ nechcete riskovať náročné opravy – nezabudnite na izolačnú stierku. Aplikuje sa priamo pod dlažbu či obklad v kombinácii s izolačnými pásmi umiestnenými do kútov. Nemusíte sa obávať, že vám pridá na výške izolovanej dlažby či obkladu. Hrúbka izolačnej stierky totiž nepresahuje jeden milimeter.

 

Čo môže nastať v miestach s dlhodobým pôsobením vlhkosti?

Aby škáry medzi obkladmi a dlažbami vytvárali bariéru voči vode a vlhkosti, je nutné venovať škárovaniu náležitú pozornosť. V opačnom prípade môžu v týchto miestach vznikať plesne a hromadiť sa baktérie. To isté platí o rohoch kúpeľne, spojoch okolo vane a v sprchových kútoch, kde sa voda v kúpeľni pravidelne udržiava. Bežná škárovacia hmota sa kvôli hustejšej štruktúre nedostane dostatočne hlboko do rohových spojov, preto najideálnejší spôsob ako predísť vnikaniu vody do rohov a pod obklady je nasledovný.

Do kútových špár medzi podlahou a stenou, ako aj do škár medzi stenami treba vtlačiť tesniaci povrazec a následne zatmeliť silikónovým sanitárnym tmelom. Odtieň silikónu vyberajte podľa odtieňa použitej škárovacej hmoty. Silikón po vytlačení do škáry a zmytí jarovou vodou upravíme pomocou rôznych škárovacích pomôcok, napr. škárovacej lyžičky – prípadne aj prstom do požadovanej podoby.

 

Máte obkladanie kúpeľne už dávno za sebou, ale priepustnosť škár vám robí problémy?

Nezúfajte! Stačí vám naniesť dodatočnú izoláciu v podobe náteru, ktorá utesní škáry už na položenom obklade či dlažbe. Nepôjde však o jednorazovú činnosť. V závislosti od konkrétneho výrobku je nutné náter po určitom čase opätovne aplikovať.

 

V neposlednom rade netreba zabudnúť na estetiku

Už pri obkladaní kúpeľne treba venovať dostatočnú pozornosť tomu, aby boli škáry rovnakej hrúbky. Najlepším pomocníkom sú dištančné krížiky prípadne nivelizačné spony. Bežne sú dostupné v hrúbke 0,5 až 2,5 cm. Pri samotnej výplni škár je dôležité dodržiavať výrobcami odporúčané postupy pre prípravu a aplikáciu hmoty.

Vodu do pripravovanej zmesi treba dávkovať presne, pretože jej nadbytočné množstvo môže spôsobiť belavý povlak na povrchu škár. V opačnom prípade – nedostatok vody urýchli vytvrdzovací proces škárovacej hmoty, čo následne zapríčiní jej popraskanie a postupné vypadávanie. Precíznosť práce sa určite vyplatí a v konečnom dôsledku sa podpíše pod samotný vzhľad či eleganciu vašej kúpeľne.

 

Veríme, že praktické postrehy z predošlých riadkov využijete už pri najbližšej rekonštrukcii vašej kúpeľne.

PREDOS-BB istota rodinnej firmy s tradíciou od roku 1992

Ondrej Demeter

Ondrej Demeter

Ondrej je novou nástupníckou generáciou vo vedení firmy. Venuje sa manažovaniu interného tímu i strategickému rozvoju celej spoločnosti. Má na starosti optimalizáciu interných procesov, tvorbu obchodných stratégií a dohľad nad ich napĺňaním. Jeho vstup do firmy zároveň priniesol rozšírenie portfólia produktov a služieb o divíziu Bývanie.