Na to, aby každá investícia, či už väčšia alebo menšia, dopadla podľa očakávaní, musia byť splnené 4 základné atribúty. Ani jedna z týchto vecí nesmie byť čiastočná ani odkladaná na neskôr. Vystihol to jeden z našich interiérových dizajnérov, Ing. Pavol Ovcarčík z Plusinteriér, ktorý hovorí, že musia sadnúť všetky štyri súčasne:

  • Dostatok financií
  • Dobrý projekt na mieru
  • Kvalifikovaný realizátor
  • Uvedomelý investor

Kvalitné interiérové štúdio dokáže priniesť zaujímavé myšlienky a riešenia aj do vášho interiéru. Milujete nekonečné kúpele so sviečkami alebo nedáte dopustiť na osviežujúcu sprchu ako pod horským vodopádom? Alebo oboje, podľa nálady? Skôr než sa s odhodlaním pustíte do rekonštrukcie kúpeľne v pôvodnom stave alebo do zariaďovania kúpeľne v novostavbe, mali by ste zvážiť nasledovné 4 hľadiská.

Bližšie sa pozrieme, čo sa pod 4 základnými hľadiskami skrýva a rozoberieme si prečo to tak je.

  1. Dostatok financií

Pri čiastočnej prerábke domácnosti, kde spadá aj rekonštrukcia kúpeľne alebo pri realizácii kompletného interiéru, či pri stavbe nového domu alebo kúpe nového bytu, je na začiatku celého procesu podstatnou výška financií akou pred realizáciou disponujete.

Zo skúseností môžeme uviesť, že určite treba počítať s výdavkami na materiál aj na realizáciu v pomere zhruba 1:1. Preto je veľmi dôležité mať dostatok finančných prostriedkov, najlepšie aj s rezervou. Pri stavbe rodinného domu sa často stáva, že na kúpu pozemku, výberu tehál, či krytiny je financií dostatok. Takisto inštalácie a stierky sa finančne zvládnuť dajú. Zariadenie interiéru a medzi nimi aj kúpeľňa, WC je však v procese realizácie projektu jedna z posledných činností a často sa financie zúžia natoľko, že sa obmedzí výber na štandardné a často aj lacné materiály.

Odporúčali by sme vám pozrieť sa na kúpeľňu trochu z iného uhla. Pri zariaďovaní kúpeľne myslite na to, že spolu s toaletou patrí medzi najnavštevovanejšie miestnosti v domácnosti. Kúpeľňa je miesto, kde si môžete užívať chvíle relaxu po náročnom dni alebo osviežujúcu sprchu na rozbeh produktívneho dňa. Je preto veľmi dôležité, aby ste sa v kúpeľni dobre cítili. Vy aj ostatní členovia vašej domácnosit. Príjemné pocity z novej kúpeľne získate len vtedy, keď bude zariadená podľa vašich predstáv.

Najlepšie je preto s týmito skutočnosťami počítať hneď na začiatku, dať si vypracovať projekt, vypočítať cenu kúpeľne v počiatočných fázach realizácie a na základe toho si vyčleniť dostatočnú rezervu.

  1. Dobrý projekt kúpeľne, dizajn na mieru

To, aby ste s financiami vedeli narábať rozumne vám určite uľahčí dobrý projekt. Ten je dôležitým predvojom vytvorenia celkového rozpočtu prác a tovarov a následne pomôže aj pri realizácii kúpeľne. Na základe dobrej 3D štúdie, ktorá môže byť zadarmo, vám architekt, interiérový dizajnér alebo my v kúpeľňovom štúdiu, vytvoríme projekt na mieru a následne z neho vypracujeme aj ponuku s vybranými produktami. Pokiaľ je projekt naozaj dobre a dôsledne vypracovaný, sú v ňom zachytené všetky vzniknuté detaily, pri naceňovaní a následne pri realizácii nie je problém s ich riešením. Nemôže sa stať, že to, čo funguje na papieri nebude realizovateľné v skutočnosti.

Práve v detailoch sa líšia tovary, kvalita, práca a následne aj cena. To, čo navonok pôsobí dokonale, nemusí pri detailnom rozpracovaní takým skutočne byť. Preto vsaďte na kvalitnú a detailnú prácu a to v každej časti, ktorú budete vo vašej domácnosti realizovať. Nedajte sa pri projekcii ani realizácii odbiť vetou „to sa dorieši potom…“. Profesionálny a skúsený dizajnér vie dostatočne dopredu, čo potrebujete a ako vaše predstavy a požiadavky uspokojiť rozmiestnením interiéru tak, aby ste neboli sklamaní pri jeho užívaní ani čistení.

Chodia k nám rôzne typy klientov. Niektorí presne vedia, čo chcú a nechajú si poradiť, aby bol výsledný efekt dokonalý, iní zase nemajú žiadnu predstavu a po určení finančného stropu sa pri navrhovaní kúpeľne realizujú výlučne naši dizajnéri a konzultujú s majiteľmi svoje nápady. Neexistuje nič také, že nakreslíme 5 návrhov a “dovidenia”. Dizajn kúpeľne je dynamická, tvorivá činnosť. Robíme to pre vás a tak to aj musí vyzerať. V mnohých ohľadoch vám ponúkame komplexné služby plné rozhovorov, kompromisov a premýšľania.

  1. Kvalifikovaný realizátor

Rovnako profesionálne musí k samotnej realizácií pristúpiť aj váš zhotoviteľ. Mal by vedieť vyriešiť aj detaily. Skúsení stavební odborníci vám na základe projektu vypracujú tiež do detailu cenovú ponuku. Teda rozpočet na stavebné práce, ktoré sú niekedy spojené aj s prerábkou bytového jadra prípadne celého vášho bývania. Teda najmä v starších bytov či domov. Pokiaľ majú dobre vypracovaný projekt, určite budú v cene zahrnuté aj detaily. Aby ste sa vyvarovali nepríjemnostiam a neočakávanému navyšovaniu rozpočtu, odporúčame vám, dať si rozpočet vypracovať až po vypracovaní projektu. Cena práce stanovená pred vypracovaním projektu vôbec nemusí odzrkadľovať reálny stav. Stavbári totiž často naceňujú práce orientačne alebo štandardne. Problém však vzniká, keď sa realizuje stavba s inými tovarmi ako stavbár predpokladal.

Tak napríklad, určite zaplatíte inú cenu za montáž vaničky sprchového kúta, ako za murovanú vaničku s odtokovým žľabom. To isté platí pri montáži atypického a bežného sprchového kúta, či pri pokládke plávajúcej dlažby s „klikom“ a drevenej podlahy pokladanej na podlahové kúrenie… Jediným riešením ako sa vyhnúť nedorozumeniu, je dať si naceniť práce až po vypracovaní projektu s riešením detailov, ktoré aj my dizajnéri so stavbármi pred realizáciou konzultujeme.

  1. Uvedomelý investor

Na to, aby atribúty spomínané vyššie, teda dostatok financií, dobrý projekt a kvalifikovaný realizátor boli vôbec spojené do jedného celku, musí nad nimi byť uvedomelý investor. Teda vy. Často sa pri realizáciách stretávame s tým, že si investor vysníva a neskôr aj vyberie materiály, na ktoré nemá dostatok prostriedkov. Poznanie finančného limitu nám, aj realizátorovi, vopred uľahčí prácu a prispôsobíme tak výber materiálov a stavebných prác daným požiadavkám. Tu je však dôležité, aby investor triezvo zvážil svoje možnosti.

To isté platí o projekte. Väčšina investorov si však povie: „ na čo platiť dizajnéra, keď si to viem navrhnúť sám.“ Koľko má však takýto „samodizajnér“ navrhnutých a ešte aj zrealizovaných kvalitných projektov s minimom problémov? Často žiadny. Napríklad, ročne realizujeme v našom kúpeľňovom štúdiu niekoľko desiatok menších či väčších projektov, z čoho približne 85% z nich konzultujeme i so stavebníkom. Za obdobie 14 rokov už máme skúsenosti, o ktoré sa s vami s radosťou podelíme.

A čo kvalifikovaný stavbár? Zase si väčšina povie: „ to si urobím sám“, „toto mi urobí sused v sobotu“ a „toto mi prídu urobiť chlapi ako fušku v nedeľu…“ , a tu je ďalší z problémov. „Mne sa teraz nechce“, „sused ide v sobotu na oslavu“ a z fušky nebude nič, lebo chlapi sú po náročnom týždni unavení. A takto sa realizácia a vysnívaný termín vzďaľuje a nasťahovanie do novej domácnosti je v nedohľadne. Termíny, presnosť a zmysel pre detail sú hlavným rozdielom medzi kvalifikovaným stavbárom, profesionálom a iba stavbárom.

Je potrebné dokonale spoznať predstavy majiteľov budúcej kúpeľne, mať k dispozícii skúsených návrhárov a dizajnérov, špičkových, spoľahlivých dodávateľov a zručných majstrov. Ak sa toto všetko spojí do zohratého tímu, výsledok nemôže byť iný, ako očarujúci.

Ondrej Demeter

Ondrej Demeter

Ondrej je novou nástupníckou generáciou vo vedení firmy. Venuje sa manažovaniu interného tímu i strategickému rozvoju celej spoločnosti. Má na starosti optimalizáciu interných procesov, tvorbu obchodných stratégií a dohľad nad ich napĺňaním. Jeho vstup do firmy zároveň priniesol rozšírenie portfólia produktov a služieb o divíziu Bývanie.