Aký postup k výberu motorovej píly zvoliť?

Ak uvažujete nad kúpou reťazovej píly, určite hľadáte najlepšie motorové píly pre vás. Na úvod by ste si mali zodpovedať nasledovné otázky:

  • Budem pílu používať len ako domáci užívateľ alebo bude súčasťou môjho zamestnania?
  • Ako často motorovú pílu využijem?
  • Potrebujem rezať každý deň, raz týždenne alebo len párkrát do roka?
  • Budem píliť aj stromy? Ak áno, tak akého priemeru?
  • Pôjde o drevo mäkké alebo tvrdé?
  • Budem pílu užívať aj počas zimy – respektíve, oplatil by sa mi kúpiť model so zimnou výbavou?
  • Aká výbava píly vo všeobecnosti je pre mňa potrebná?
  • Akú rolu pre mňa hrá jednoduchosť obsluhy píly a miera náročnosti servisných úkonov?
  • Koľko financií chcem do kúpy motorovej píly investovať?

Tieto otázky zohrávajú tú najdôležitejšiu úlohu pri výbere vhodnej motorovej píly. Poďme si preto predstaviť základné vlastnosti jednotlivých druhov a kategórií.

Druhy a kategórie reťazových píl

Reťazové píly rozlišujeme na 3 základné druhy a to podľa typu motora, ktorý ich poháňa. Jedná sa o píly benzínové, elektrické a akumulátorové. Benzínové ďalej delíme podľa ich pracovného určenia do kategórií hobby, farmárske a profesionálne.

Benzínové reťazové píly

Hobby kategória benzínových motorových píl je určená pre občasné rezanie palivového dreva neveľkého objemu, ovocných stromov, kríkov a podobne. Zdvihový objem ich spaľovacích motorov sa pohybuje od 30 do 50 kubických centimetrov (ccm), najčastejšie však okolo 40 ccm. Zbystriť pozornosť by sme mali pri modeloch, ktorých objem sa nachádza pod hranicou 30 ccm, pretože píla nemusí disponovať dostatočným výkonom a môže nám spôsobiť viac starostí ako úžitku. Hobby píly mávajú lištu o dĺžke cca. 30-37 cm.

Farmárska kategória benzínových motorových píl – takzvané “farmárky” sú poloprofesionálne stroje určené pre časté nasadenie. Zvládnu rutinnú prácu, celoročnú prípravu palivového dreva väčšieho objemu a nezľaknú sa ani výrubu stromov. Všetky tieto práce umožňuje vyšší výkon motora, ktorý je spätý s jeho zdvihovým objemom. Ten sa u farmárok pohybuje od 50 do 70 ccm.

Dĺžka lišty tu nie je tak dôležitá, pretože ju vieme podľa potreby ľubovoľne meniť. V základných modeloch sa obvykle pohybuje okolo 45 cm. Píly tejto kategórie sú vyrábané z kvalitných materiálov zaručujúcich dlhú životnosť. Stretnete sa tak s naozaj funkčnými technológiami odpruženia, systémami uľahčujúcimi štart – akými sú napr. dekompresný ventil, automatický sytič, ako aj elektronické jednotky riadiace beh motora či beznástrojový prístup k často otváraným partiám píly.

Máme však jedno upozornenie. Dosť často sa stáva, že niektorí menej renomovaní výrobcovia radi svoje v skutočnosti hobby modely zaraďujú práve do kategórie farmárok a ponúkajú ich aj za cenu kvalitnejších značiek. Je potrebné si uvedomiť, že žiadnu motorovú pílu si nekupujete na krátku dobu, a tým skôr nie farmárku. Preto by ste sa mali obzvlášť v tejto kategórii držať skutočne preverených značiek a autorizovaných predajcov. U nás nájdete motorové píly Stihl a Stiga, ktoré patria medzi certifikované značky.

Profesionálna kategória benzínových motorových píl je vo všeobecnosti najvyššou kategóriou reťazových píl. Sú stavané pre skutočných pilčíkov, ktorí pracujú 8 a viac hodín denne, 5 až 6 dní v týždni, počas celého roka. Tieto píly sú najvýkonnejšie na trhu – so zdvihovým objemom až 120 ccm. Za úplne bežnú výbavu sa považujú aj vyhrievané rukoväte pre zimnú prevádzku a napr. aj automatická detekcia, ktorá prispôsobí všetko potrebné pre špičkový výkon stroja.

    • Je do motorovej píly, kosačky a inej záhradnej techniky lepšie etanolové alebo syntetické palivo? Aké sú výhody a prínosy čistého benzínu? Tu nájdete odpovede.

Elektrické reťazové píly

Elektrické reťazové píly sú alternatívou k benzínovým pílam hobby kategórie. Sú teda určené na prípravu skôr menšieho množstva palivového dreva a k drobným prácam s drevom. Ich prednosťou je nižšia hmotnosť, menšia hlučnosť a predovšetkým žiadne spaliny. Tieto vlastnosti najviac oceníte užívaním v interiéri. Nevýhodou je nutnosť prípojky na 230 voltov a s tým spojené ťahanie kábla za sebou, na ktorý si musíte dávať pozor, aby ste ho nechtiac neprerezali. Prípadné prerezávanie stromov na záhrade je s elektrickou pílou veľmi nepohodlné a o výrube stromov v lese nemôže byť ani reč. Na druhú stranu sú elektrické motorové píly pre ich ľahkú a takmer bezúdržbovú prevádzku veľmi často využívané profesionálnimi remeselníkmi na dokončovacie stavebné práce – ako napr. pri tvorbe krovov a iných drevených konštrukcií.

Čo sa výkonu týka, tak ten sa pri elektrických pílach pohybuje od 1600 do 2200 wattov. Dĺžky líšt sa pohybujú medzi 30 a 40 cm. Kategóriu hobby, farmársku či profesionálnu tu však nehľadajte – nedelia sa na ne. Jediným rozdielom či ukazovateľom je ich kvalita spracovania, ktorá ide ruka v ruke s renomé výrobcu.

Akumulátorové reťazové píly

Akumulátorové reťazové píly sú obdobou elektrických píl, pričom motor nie je napájaný priamo zo siete 230 V, ale z jedného alebo viacerých akumulátorov. Vyhnete sa tak nepríjemnému ťahaniu kábla za sebou. Na druhú stranu je potrebné po určitej dobe práce – akumulátory znova dobíjať. V závislosti od množstva, typu a hrúbky rezaného dreva vydrží v prevádzke okolo 30 minút, pričom nabíjanie trvá približne 1,5 hodiny. Ideálne je mať preto dve dobíjateľné batérie. Kým s jednou pracujete, druhá sa môže dobíjať a neskôr vám poslúži ako náhrada pri vybití. Obmedzený je tiež výkon stroja, ktorý je závislý od kapacity batérie uvádzanej v Ampérhodinách a prevádzkového napätia batérie uvádzaného vo Voltoch. Vzhľadom na nižší výkon disponujú akumulátorové píly aj kratšími lištami, tj. od 10 do max. 30 cm. Robí ich to však ideálnymi pomocníkmi napr. pri presnejších tesárskych prácach alebo pri úprave ovocných, či iných stromov a kríkov, pre ktorú sú obzvlášť vhodné tzv. jednoručné akumulátorové píly.

Pár rád k píleniu dreva záverom…

Bezpečnosť pri práci s motorovými pílami nikdy nepodceňte. Používajte ochranné pracovné pomôcky ako rukavice, vhodnú obuv, bezpečné oblečenie, chránič hlavy, očí a sluchu. Ak ste v oblasti pílenia začiatočník, nechajte si poradiť odborníkom alebo skúseným majstrom. Reťazová píla sa totiž môže stať doslova smrteľnou zbraňou vo vašich rukách, ktorou môžete ublížiť jednak sebe alebo svojmu okoliu. Zvlášť u neoverených značiek je riziko nepredvídateľných porúch vyššie.

Dôležitý je však aj správny postoj, držanie píly, bezpečná vzdialenosť, správny pohyb s pílou a správne štartovanie.

Pri kúpe motorovej píly by ste mali zvážiť aj to, kde budete pílu servisovať, resp. na koho sa obrátite v prípade poruchy a potreby náhradných dielov na motorové píly.

Dodržiavajte pravidelné čistenie, servis ako i pravidelné ostrenie reťaze. Len tak zachováte jej plný výkon a dlhú životnosť. Myslite aj na ľudí v okolí, ktorých môžete nielen nesprávnou manipuláciou, ale aj vyletujúcimi čiastočkami počas pílenia – vážne poraniť. Preto by sa v okolí 3 až 5 metrov od miesta pílenia nemal nikto iný nachádzať.

Veríme, že sme vás našim článkom pomohli usmerniť v tom, ktorý druh motorových píl bude pre vaše potreby ten najvhodnejší. Pokiaľ potrebujete poradiť bližšie a prekonzultovať tak technickú, ako aj finančnú stránku, radi vás privítame v priestoroch našej predajne. Aby sme predovšetkým našim zákazníkom zabezpečili dlhoročné užívanie, zabezpečujeme vo vlastnej réžii aj servis tejto techniky – a to priamo u nás, na prevádzke PREDOS-BB, Kremnička 4/8, Banská Bystrica.

PREDOS-BB istota rodinnej firmy s tradíciou od roku 1992

Miroslav Mihók

Miroslav Mihók

Miro ako vedúci sekcie Záhrada býva v priamom a často prvom kontakte so zákazníkom. Rád poradí pri kúpe nových strojov i odporučí, ako sa o ne správne postarať. Zákazníci oceňujú hlavne Mirov prístup a odbornosť. Čerpá pritom z bohatých pracovných skúseností z obchodu a služieb, rovnako ako zo svojej záľuby v záhradnej technike a záhrade ako takej.