Často sa nás pýtate na rozdiel medzi sprchovým kútom s vaničkou a modernejším bezbariérovým kútom so sprchovým žľabom. Zamysleli ste sa, čo je vášmu srdcu bližšie? Prečítajte si naše resumé pri výbere sprchových kútov.

Riešenie prvé – sprchové vaničky

Vaničky sú vďaka jednoduchšej montáži a širokej škále dizajnu stále často používaným spôsobom odtoku vody zo sprchového kúta. Na trhu je široký sortiment tvarov a rozmerov z ktorých si vyberie i náročný zákazník. Medzi najviac používané materiály patrí: akrylát, keramika, liaty mramor a smalt.

Akrylátové vaničky majú najväčší výber rozmerov i dizajnov, pretože akrylát je pri spracovaní ľahko tvarovateľný. Výhodou je aj pocitová teplota vaničky, pretože zo všetkých vyššie uvedených materiálov je u akrylátu najvyššia. V prípade poškodenia vaničky do určitej hĺbky je výhodou aj to, že sa dá pomocou špeciálnej sady náradia opraviť.

Keramické vaničky sú podobne ako ostatné keramické výrobky z rovnakého materiálu, čiže je tu možnosť zladiť si napríklad umývadlo, wc a vaničku od jedného výrobcu. Tak ako na každom produkte z keramiky, môžu sa aj na vaničke vyskytnúť drobné rozmerové nerovnosti a pri pohľade zblízka môže pôsobiť trochu hrboľato.

Vaničky z liateho mramoru sú vyrobené s veľkou presnosťou a moderným dizajnom. Disponujú veľkým výberom tvarov a rozmerov. Podobne ako akrylát, aj liaty mramor má výborné tepelno – izolačné vlastnosti, čiže pri vstupe do vaničky nemáte pocit chladu a naviac, pri miernom poškodení sa dá taktiež jednoducho opraviť.

Smaltové vaničky sa vyznačujú najpevnejším materiálom s veľmi vysokou odolnosťou, u ktorých kvalitní výrobcovia garantujú záruku až do 30 rokov. Pod pojmom „smalt” môžeme hovoriť o spojení dvoch prírodných materiálov t.j. skla a ocele. Maximálna pevnosť, stálofarebnosť, množstvo rozmerov, kde si zo širokej ponuky dokáže vybrať aj najnáročnejší klient. Nevýhodou smaltových vaničiek oproti ostatným materiálom je ich vyššia nadobúdacia cena, v tomto prípade sa však za kvalitu opláca priplatiť. Oceľ je výborný vodič a po spustení teplej vody sa teplo na vaničke rozloží rovnomerne a rýchlo.

Na trhu nájdeme viacero typov vaničiek, konkrétne: nízke, podmurované a vysoké.

Nízka sprchová vanička – má výšku okolo 3 až 5cm a vyrába sa z keramiky, alebo liateho mramoru.

Podmurovaná sprchová vanička – ktorej už názov napovedá tomu, že ide o typ, ktorý treba podmurovať a prirobiť stienku, ktorá sa následne obkladá kachličkami. Jej výška je cca do 20cm.

Vysoká, respektíve voľne stojaca sprchová vanička – má tú výhodu, že ju stačí v kúpeľni voľne položiť, zapojiť do odpadu a je plne funkčná. Odporúča sa vystužiť maltou a tehlou, ktorú podložíme pod stred vaničky. Tento typ vaničky má výšku cca do 20cm a hĺbku väčšinou do 10cm.

Z pohľadu montáže sa vaničky predávajú v niekoľkých prevedeniach. V prípade, že stoja buď na nožičkách, alebo na polyuretánovom nosiči, musíme počítať s ich obmurovaním – okrem tých vaničiek, ktoré sú lisované vcelku, spolu s obkladovým panelom. Taktiež sa môžu pripevniť k podlahe, alebo do nej priamo zapustiť. Pre montáž je teda podstatná nielen celková hĺbka vaničky, ale aj sifón a tiež napojenie na odpad. Overte si preto, aká je výška sifónu k vybranej vaničke a aké možnosti inštalácie sú vo vašom konkrétnom prípade. Čo sa týka ich nevýhod, tak najčastejším problémom je plesnivenie silikónov – tmelov okolo vaničky, čo značí, že silikón musíte odstrániť a vaničku znovu zasilikónovať.

Riešenie druhéodtokový sprchový žľab

Sprchový kút bez vaničky, čiže s odtokovým žľabom, umožňuje bezbariérový vstup a komfortnejšiu hygienu. Nič tak nenarúša celistvý charakter podlahy a kúpeľňa vďaka tomu pôsobí priestrannejšie. Základom je precízne vyspádovaná podlaha s kvalitným sprchovým žľabom. Pamätajte však – spád od žľabu k odpadu musí mať sklon minimálne 2 percentá. V ňom sa totiž stráca nielen voda, ale i väčšie nečistoty, napríklad vlasy. Dôležité je preto, aby mal dostatočný prietok a snímateľný zachytávač nečistôt. Vhodnou voľbou je nerezový žľab, ktorý vďaka rôznemu spracovaniu odtokových otvorov plní v sprche aj dekoratívnu funkciu.

Ak hovoríme o sprchových žľaboch, zvažujeme dva základné varianty prevedenia – podlahové žľaby a žľaby s odtokom do steny. Podobne ako pri vaničkách je na výber niekoľko materiálov. U podlahových žľabov je viditeľnou časťou v podlahe len samotný rošt. V prípade montáže do steny, kde podlaha ostáva neprerušená a voda odteká do štrbiny v stene, je viditeľnou časťou len krytka. Dlažba by mala mať dokonale zaoblené hrany a nemalo by sa na nej šmýkať. Skvelým opatrením v tomto smere je protišmyková stierka na podlahy.

Najväčšou nevýhodou sprchových žľabov je to, že si na inštaláciu vyžadujú istú stavebnú hĺbku, ktorú veľa bytov nie je schopných umožniť. Pozvite si preto statika alebo stavebného technológa, aby kvalifikovane rozhodol, či je konštrukcia vašej podlahy vôbec vhodná na zapustenie odtokového žľabu. Na druhej strane, ak si vo vašej domácnosti môžete žľab dovoliť, riešením tak bude elegantný sprchový kút, ktorý je bezbariérový a naviac si v ňom budete môcť nainštalovať aj podlahové kúrenie.

Či ste sa už pri výbere sprchovacieho kúta rozhodli pre sprchovaciu vaničku alebo pre sprchový žľab, základom je vodeodolná izolácia stien a podlahy

Kúpeľňa je totiž priestor s pravidelne opakujúcou sa vlhkosťou, ktorá preniká do konštrukcií a vytvára tak ideálne prostredie pre nežiadúce mikroorganizmy. Stačí totiž, aby sa v spoji medzi obkladom a vaničkou poškodil silikón a následky presakujúcej vody nepocítite len vy, ale i vaši susedia. Ako izoláciu treba použiť hydroizolačnú stierku, ktorá sa v dvoch vrstvách aplikuje pod lepiacu maltu a obklad. Čakacia doba medzi náterovými vrstvami je v závislosti od výrobcu rôzna. Hydroizoláciu nanášame valčekom alebo hladítkom tak na podlahu ako i steny, minimálne do výšky najvyššieho člena rodiny. Nesmieme zabudnúť ani na utesnenie odtoku a kútov s pomocou PVC pásky. Na vyčnievajúce vodoinštalačné prvky navlečieme tesniacu manžetu, ktorú pretrieme izolačným náterom.

Záverečné resumé … odtokový žľab alebo sprchová vanička …

Vanička alebo sprchový žľab? Žiaľ, nejestvuje jednoznačná odpoveď čo je lepšie. Na prvý pohľad sa môže zdať osadenie sprchového žľabu drahšie a zložitejšie ako použitie klasickej vaničky. Nie je to však úplne pravda nakoľko cena kvalitnej vaničky napríklad z liateho mramoru je približne rovnaká ako cena sprchového žľabu s roštom a hydroizoláciou. Tak vanička, ako aj žľab majú svoje výhody, či nevýhody a z ich výberom to okrem vkusu v prvom rade záleží od toho, aké technické možnosti ponúka – práve tá vaša kúpeľňa.

Veríme, že sme vám pomohli získať aspoň základný prehľad a užitočné informácie. Kúpeľňové priestory sú však rôzne a každý klient môže mať špecifické požiadavky. Neváhajte nás preto kontaktovať a nechať si odborne poradiť.

PREDOS-BB istota rodinnej firmy s tradíciou od roku 1992

Karolína Demeterová

Karolína Demeterová

Karolína je odbornou konzultantkou a vedúcou časti Bývanie so zameraním na B2B zákazníkov a budovanie obchodných partnerstiev. Zabezpečuje dizajnové a technické poradenstvo pre zákazníkov, 3D vizualizácie, ako aj rozširovanie sortimentu na základe potrieb a požiadaviek zákazníkov.