Ako zazimovať kosačku

Správnym zazimovaním strojov záhradnej techniky môžete predĺžiť ich životnosť a zabrániť nepríjemným prekvapeniam na začiatku budúcej sezóne. Kosačku ešte využijete na posledné kosenie trávnika, prípadne na zozbieranie popadaného lístia a hneď potom je potrebné ju vyčistiť a skontrolovať opotrebenie poprípade poškodenia.

S prvým snehom je správny čas zazimovať kosačku. Trochou pozornosti na sklonku jesene si totiž ušetríte veľa práce na jar, kedy s kosačkou bez väčších problémov iba vyjdete von.

 

Uľahčite si jarné štartovanie kosačky už teraz

Jesenné upratovanie kosačky

Po skončení sezóny treba kosačku poriadne očistiť od všetkých zvyškov trávy. Osobitnú pozornosť treba venovať čisteniu chladiacich rebier a výfuku benzínovej kosačky, kde by mohlo hroziť riziko vzplanutia suchej trávy.

Kosačku je ideálne čistiť obyčajnou kefou a vodou. Citlivo ju môžete poumývať aj záhradnou hadicou, prípadne vysokotlakovým čističom. Odstránite najmä silné znečistenie jednoduchšie a rýchlejšie. Ale pozor, nech silným prúdom nepoškodíte ložiská, tesnenie alebo časti motora. Zvýšenú pozornosť treba venovať aj čisteniu spodnej strany kosačky. Preklápať by sa mala vždy len smerom dozadu na rokovät, tak aby zapaľovacia sviečka motora smerovala nahor. Pri naklonení na bok sa môže olej dostať do vzduchového filtra alebo výfuku a tak môže dôjsť k poškodeniu motora.

 

Z času na čas je dobré sa pozrieť kosačke na “zúbky”

Na zimu jedine prázdna nádrž

Každé palivo, aj to najlepšie, časom stráca svoju kvalitu. Ako sme vás upozornili nedávno, je výber kvalitného paliva pre záhradnú techniku dôležitý. Pri používaní obyčajných benzínov, s obsahom ekologickej zložky, sa tvoria v motore nánosy, ktoré upchávajú, pre dlhšiu životnosť, dôležité časti motora. Preto môže nastať na jar problém so štartovaním, ak sa cez zimu ponechá palivo v nádrži. Odporúčame teda pred posledným kosením zvážiť, koľko paliva ešte potrebujete. Ak nejaké v palivovej nádrži ešte zostáva, nechajte radšej kosačku jazdiť na voľnobeh tak dlho, kým motor sám nezhasne a spáli sa benzín v nádrži aj v systéme.

Alternatívne môžete použiť jednoduché čerpadlo na odsávanie benzínu, aby ste z nádrže odstránili zvyšný benzín. Starý a odstáty benzín vám môže narobiť viac škody ako úžitku. V prípade, že sa rozhodnete nechať benzín v nádrži, nezabudnite natankovať 100 oktánový benzín a pridať do neho stabilizátor prípadne použiť syntetické palivo. Bežne je dostupné syntetické palivo pre 2-taktné motory a 4-taktné motory podľa typu záhradnej techniky.

 

Čo s akumulátorom?

Pokiaľ kosačka, traktorová kosačka obsahuje batériu, odpojte ju od stroja, nabite ju na 100% a uložte samostatne. Takto batéria dokáže prečkať celú zimu. Odporúčame vám uskladniť batériu vo vnútorných priestoroch, na suchom mieste, kde teplota neklesne pod 5°C. Stroje by mali byť skladované v prirodzenej polohe. Kosačku preto postavte na všetky 4 kolesá. Samotný stroj môže kľudne zostať aj vonku, v drevárni alebo len prekrytý pod prístreškom.

Kontrola kvality oleja

Naopak oleja v kosačke musí byť pred zimnou prestávkou dostatok. Ideálne je v priebehu sezónnej pauzy nechať olej vymeniť v rámci odbornej prehliadky v našom autorizovanom servise záhradnej techniky. Pokiaľ chcete výmenu oleja robiť sami, postupujte vždy podľa návodu na obsluhu daného stroja a používajte predpísaný značkový olej.

[pr-1610]

Olej je pomocník tiež pre spaľovaciu komoru. Na zimu ju odporúčame poriadne vypláchnuť olejom. Zamedzí sa tak predčasnej korózii častí motora.

Odporúčame:

  1. vyberte sviečku a spaľovaciu komoru vypláchnite olejom,
  2. niekoľkokrát zatiahnite za štartovaciu páčku, tým sa olej dostane všade,
  3. vráťte sviečku naspäť a kosačku môžete v kľude nechať odpočívať až do jari.

Myslite včas na opravu kosačky

Aj keď zvládate väčšinu servisných prác sami, je dobré svojej kosačke čas od času dopriať kontrolu v servise. Zima je na to ideálne obdobie. V tej dobe totiž nie je v našom autorizovanom servise tak plno a vašej kosačke sa dostane nadštandardná starostlivosť.

Mnohí z vás na zimný servis zatiaľ nie sú zvyknutí, ale tí, ktorí svoju kosačku uskladnia až potom, ako sa postarajú o jej vyčistenie a výmenu opotrebovaných náhradných dielov, vám určite potvrdia správnosť tohto rozhodnutia. Ideálny čas na servis kosačky je od novembra do marca.

Dôkladnou prípravou záhradnej techniky na zimu si zabezpečíte pohodlnejší a rýchlejší začiatok v novej sezóne. Popritom sa budete môcť spoľahnúť na to, že vaša technika je v tom najlepšom stave a zvýšenou starostlivosťou jej predĺžite životnosť.

Ondrej Demeter

Ondrej Demeter

Ondrej je novou nástupníckou generáciou vo vedení firmy. Venuje sa manažovaniu interného tímu i strategickému rozvoju celej spoločnosti. Má na starosti optimalizáciu interných procesov, tvorbu obchodných stratégií a dohľad nad ich napĺňaním. Jeho vstup do firmy zároveň priniesol rozšírenie portfólia produktov a služieb o divíziu Bývanie.