Vyžínače a krovinorezy sú zariadenia určené na kosenie a odstraňovanie rastlín a porastu. Prevažne v ťažšie dostupnom, nerovnom teréne alebo na miestach, kde sa kosačka ľahko nedostane. Existujú medzi nimi zásadné rozdiely?

Vyžínač alias Strunová kosačka

Vyžínač sa postará o dokonale pokosený trávnik aj na ťažko dostupných miestach.
Slúži na dokončovacie práce pri starostlivosti o trávnik a prichádza na rad obvykle po kosení kosačkou. Je skvelý na udržiavanie malých plôch.

Najčastejšie vyžínače využívate na dokosenie trávy:

  • pod plotom,
  • okolo stromov,
  • okolo ovocných a okrasných kríkov,
  • okolo záhonov a skaliek,
  • okolo obrubníkov.

Je teda určený na kosenie malých plôch. Pri kosení sa využíva len silon, prípadne plastové nože, pokiaľ sú na tento stroj určené. Väčšinou zvykne mať “zohnutú palicu” – oblý náhon kosiacej časti. Výkon je obecne oveľa menší ako pri krovinorezoch.

Aktuálne modely sú nízkej hmotnosti. U väčšiny nie je súčasťou popruh, lebo sa nepočíta s dlhodobou prácou s ním.

Podľa motora vyžínače delíme na elektrické, akumulátorové a benzínové.

Motorový vyžínač STIHL FS 50

Najpredávanejšie vyžínače STIHL

Najčastejšie dopytovaný vyžínač Stihl je s označením FS 38. My tento benzínový vyžínač pred vami rozbalíme a poskladáme priamo z krabice.

Krovinorez

Krovinorezy naopak slúžia na udržiavanie väčších pozemkov v 10-kach až 100-kách m2. Vhodnosť použitia konkrétneho modelu na veľkosť obhospodárovaného pozemku závisí od výkonu stroja.

V prípade krovinorezov môžete kosiť silonom alebo v prípade mladých náletových drevín a vysokej trávy sa často vyžíva žací nôž. Krovinorez má vždy “rovnú palicu” – náhon kosiacej časti. Výkonné alebo profesionálne stroje sa využívajú aj na čistenie pozemkov od krov. Pri kosení týchto rastlín je však už potrebný pílový kotúč.

Podľa typu motora môže byť krovinorez benzínový alebo profesionálny akumulátorový, kde sa o pohon motora stará akumulátor.

Motorový krovinorez STIHL FS 56 GSB

Najpredávanejšie krovinorezy STIHL

Najčastejšie dopytovaný krovinorez Stihl je s označením FS 55. My pred vami rozbalíme a poskladáme benzínový krovinorez Stihl FS 70 priamo z krabice.

Pri oboch je najdôležitejší parameter HMOTNOSŤ STROJA. Pre porovnanie STIHL FS 120 zvládne kosiť už 100-ky m2 a má 6,3kg. Porovnateľný stroj väčšinou čínskej výroby je o 32% ťažší a má 8,3kg. Kosenie s ľahším stojom je teda o 32% jednoduchšie ako s ťažším…

 

Prečo je dôležité dodržiavať používanie predpísanej hrúbky silonu výrobcom krovinorezu?

Pri používaní hrubšieho priemeru silonu alebo nepredpísaného príslušenstva môže dôjsť k poškodeniu uhlového prevodu krovinorezu.

Môžem použiť žací nôž miesto silonu na vyžínač?

Určite nie. Nenávratne by ste si poškodili vyžínač. Pre značku STIHL ponúka výrobca originálne príslušenstvo, sadu plastových nožov.

Zaujíma vás k témy vyžinače a krovinorezy aj niečo viac? Nenašli ste odpoveď na vašu otázku? Neváhajte a napíšte nám na [email protected] a radi vám danú tému ozrejmíme.

Ak potrebujete potrebujete pomôcť pri výbere, skladaní, údržbe, servise, uskladnení stroja, neváhajte nás kontaktovať alebo nás navštívte priamo v predajni na adrese: Kremnička 8, Banská Bystrica.

Ponuka záhradnej techniky

Profesionálny
servis a oprava strojov

Požičovňa záhradnej techniky

POTREBUJETE SA PORADIŤ?

NAPÍŠTE NÁM

Pošlite nám e-mail na [email protected].

ZAVOLAJTE NÁM

Kontaktujte nás na čísle 048/416 23 49.

Miroslav Mihók

Miroslav Mihók

Miro ako vedúci sekcie Záhrada býva v priamom a často prvom kontakte so zákazníkom. Rád poradí pri kúpe nových strojov i odporučí, ako sa o ne správne postarať. Zákazníci oceňujú hlavne Mirov prístup a odbornosť. Čerpá pritom z bohatých pracovných skúseností z obchodu a služieb, rovnako ako zo svojej záľuby v záhradnej technike a záhrade ako takej.

Súvisiace tipy a návody