Čím strihať živý plot?

Ideálnym pomocníkom je plotostrih. V sortimente nájdete benzínové, elektrické aj akumulátorové nožnice na živý plot. Bez ohľadu na zdroj energie, sú plotostrihy poháňané výkonným motorom, ktoré si s bujnejúcim aj tvarovaným porastom hravo poradia.

Výkonné záhradné nožnice STIHL ukážu svoje silné stránky pri ošetrovaní živých plotov v záhradách, parkoch a úprave drevín. Lišta s protibežnými tvrdenými nožmi s dobrý rezným výkonom zvládnu prestrihať aj konáre priemeru 26 mm. Pre väčšiu bezpečnosť je plotostrih vybavený ochranou proti porezaniu.

Kedy strihať živý plot?

Pred samotným zástrihom hustého živého plota odporúčame skontrolovať, či v ňom nehniezdia vtáky. Takéto miesta sú pre nich veľmi obľúbené. Cítia sa tam v bezpečí a stavajú hniezda pre svojich potomkov. Aj z toho dôvodu je vhodné listnaté živé ploty zastrihávať až v júli a stálozelené a ihličnaté okrasné dreviny až v auguste, aby ste vtákom nezničili založené znášky.

Choré alebo poškodené výhony živých plotov odstraňujte ihneď, akonáhle ich objavíte. Nikdy nestrihajte v zime, mohli by ste spôsobiť poškodenie mrazom na koncoch čerstvo ostrihaných konároch.

U novozaloženého živého plotu rastliny zostrihávame na 2/3 pôvodnej výšky. Ďalší rok medzi májom a augustom zastrihnite výhonky tri až štyrikrát. Postupne dôjde k požadovanému zahusteniu.

Kedy strihať tuje a živý plot v priebehu dňa?

Najlepší čas na strihanie živých plotov je popoludní. Miazga v rastlinách v tom čase ustúpi z vetiev do stoniek. Zabránite tomu, aby čerstvo odrezané časti príliš vyschli na slnku.

V prípade, že ste v záhrade vysadili rýchlorastúci živý plot, strihanie budete musieť opakovať niekoľko krát do roka, aby ste včas skrotili divokorastúce časti pred nekontrolovaným rastom.

Strihanie tují do tvarov

Ak máte v rukách jemnocit a vyberiete si kvalitné nožice na živý plot z ihličnanov sa vám podarí aj vytvarovať do ladných kriviek. AKU nožnice na živý plot sú ideálny strihač tují. Podľa nás je akumulátorový plotostrih ideálnou voľbou, lebo je ľahko ovládateľný a tichý. Nožnice na živý plot STIHL majú naviac moderný dizajn s dôrazom na jednoduché obstrihávanie konárov. Vďaka vymeniteľnej batérií vám poskytnú podporu pri úpravách menších aj rozľahlejších okrasných plotov.

Ako zastrihávať živý plot?

Vzhľadom k uhlu ostria nožov strihajú nožnice na živý plot optimálne len vtedy, keď ich vediete voči rovine strihu pod uhlom 15°. Začnite zástrihom vo výške po “chrbte” plota. Udržať rovinu strihu nám pomôže špagát napnutý asi 5 cm pod rovinou strihu na oboch koncoch. Strihajte oblúkovitými pohybmi.

Pri dlhom plote začnite uprostred. Boky plota sa nestrihajú kolmo, ale mierne šikmo tak, že pri päte je hrúbka zelenej steny širšia asi o 10 cm ako pri chrbte, ktorý rýchlejšie dorastá. Pri strihaní stien postupujeme pomalými krokmi a oblúkovitým pohybom ťahajte lištu plotostrihu odspodu nahor.

Rozhodne nestrihajte s nožnicami zdvihnutými nad výškou ramien. Pre orezávanie vysokých a širokých živých plotov používajte plotové nožnice s predĺženým dosahom, aby ste dosiahli na konáre vo väčšej vzdialenosti. Pri práci používame pracovné rukavice. S lištou sa nepribližuje viac ako na 3 cm k drôtenému plotu. Vhodný je aj ochranný kryt na tvár alebo ochranné okuliare. Po ukončení práce je vhodné lištu nožníc otrieť handrou a ošetriť ochranným a mazacím olejom a uložiť do ochranného puzdra.

 

Miroslav Mihók

Miroslav Mihók

Miro ako vedúci sekcie Záhrada býva v priamom a často prvom kontakte so zákazníkom. Rád poradí pri kúpe nových strojov i odporučí, ako sa o ne správne postarať. Zákazníci oceňujú hlavne Mirov prístup a odbornosť. Čerpá pritom z bohatých pracovných skúseností z obchodu a služieb, rovnako ako zo svojej záľuby v záhradnej technike a záhrade ako takej.